Можливе майбутнє України не в НАТО – Хел Брендс

Шрифт:
Друк

Країна не стане учасником договору, але може розраховувати на тісне та постійне партнерство з Європою та США.

За часів Другої світової війни союзники почали планувати повоєнну епоху ще до перемоги. Через рік боротьби України з Росією настав час для Києва та Заходу вчинити так само.

Україна, звичайно ж, ще не виграла війну, і, враховуючи наступ Росії, врегулювання може зайняти місяці або навіть роки. Але тільки-но настане світ, Україні все одно доведеться забезпечувати свою безпеку від російського режиму, який ледве визнає своє право на таке існування. Справедливо це чи ні, але Україна, ймовірно, не зможе вирішити цієї проблеми, ставши союзником США за договором. Однак найближчими роками їй буде потрібна підтримка Заходу.

Навіть коли війни закінчуються, умови, які їх породили можуть зберігатися. Президент Росії Путін ясно дав зрозуміти, що він прагне вкрасти якнайбільше української території, тому що він не вірить, що ця країна є справжньою державою, яка заслуговує на справжній суверенітет. Отже, навіть якщо він або його наступник будуть змушені укласти мирну угоду або просто зменшити інтенсивність цього конфлікту, Москва може відновити свою агресію у відповідний момент.

Таким чином, планом для України може стати членство в Організації Північноатлантичного договору, прагнення, закріплене в конституції країни. Неважко зрозуміти чому. Членство в НАТО дає золотий стандарт гарантій безпеки: зобов’язання наймогутнішого у світі альянсу, до якого є єдина у світі наддержава, розглядати напад на одного як напад на всіх. У світі немає кращої страховки від вторгнення.

На жаль, це навряд чи станеться. Як правило, у НАТО не приймають країни з безперервними прикордонними суперечками, не кажучи вже про напівзаморожені конфлікти на їхній території. Отже, якщо війна не закінчиться повним відходом Росії та капітуляцією з вирішенням питання територіальної цілісності України, Київ може залишитися осторонь — жертвою жорстокої іронії, що сама умова, яка робить членство в НАТО бажаною, також унеможливлює.

Звичайно, будь-який клуб, який встановлює власні правила, може їх змінити. Але НАТО діє за принципом консенсусу і сумнівно, що її 30 членів захочуть кинути виклик Росії, якщо війна відновиться. Як сказав президент Джо Байден, він не «вестиме третю світову війну в Україні».

Україна цілком може заслужити членство в НАТО: вона продемонструвала неймовірну мужність та здатність проливати кров головного ворога цього альянсу. Але у глобальній політиці «заслуженість» не має великого значення.

Таким чином, план Б — це Україна, яка пов’язана із Заходом, але формально не є його союзником і має дуже потужну армію для захисту власної незалежності.

Україна, швидше за все, вийде із цього конфлікту однією з передових військових держав у Європі. Жодна країна на континенті не ставитиметься до оборони серйозніше; Україна також матиме величезні резерви кваліфікованих збройних сил. Його збройні сили, які зараз переходять від оснащення радянського стандарту до стандарту НАТО, матимуть більш якісне озброєння, ніж на початку конфлікту, у тому числі сучасними засобами, такими як високомобільна артилерійська ракетна система та танки «Абрамс».

Це стосується другого компонента безпеки України: тісного та постійного партнерства, в рамках якого західні країни консультують та допомагають навчати українських військових, а також продовжують постачати Київ зброєю та запасами, необхідними йому для самооборони.

Ця модель вже проявляється. Танки «Абрамс», які Байден пообіцяв передати Україні, є складним обладнанням, яке створює серйозні проблеми з логістикою та забезпеченням. Це не той тип можливостей, які надає Вашингтон, якщо він не планує залишатися в тісному контакті з одержувачем.

Окремі країни НАТО можуть піти ще далі. Країни Східного фронту — особливо Польща та країни Балтії — поділяють екзистенційні побоювання України щодо Росії та нарощують власні збройні сили. Можливо, «новий Варшавський договір» — військовий блок східноєвропейських держав, можливо, наблизиться до формального союзу, цього разу присвяченого захисту свободи, а не її задушення.

Ця стратегія дає виклики. Історія, скажімо, польсько-українських відносин не зовсім щаслива, тому одне питання полягає в тому, чи можуть нинішні виклики дозволити Східній Європі подолати минулі розбіжності. План Б — друге найкраще рішення для України, оскільки, як показує поточна війна, різниця між «союзником з НАТО» та «близьким безпековим партнером» може бути екзистенційною. США також повинні недооцінювати витрати.

Україна будує грізну армію Але вона зіткнеться з величезними труднощами, підтримуючи її, враховуючи, що то війна зруйнувала економіку країни. Просто не вистачить заморожених російських активів, щоб сплатити за реконструкцію, навіть якщо Вашингтон та інші країни приймуть такий підхід.

Таким чином, Україна, швидше за все, залишиться під економічною опікою Заходу, а Вашингтон та його союзники фінансуватимуть оборону країни в найближчому майбутньому. Навіть якщо Київ не має наміру вступати до НАТО, закінчення війни може стати лише початком давніх зобов’язань Заходу перед Україною.

Автор: Хел Брендс (Hal Brands) – оглядач Bloomberg Opinion. Заслужений професор у Школі перспективних міжнародних досліджень Університету Джона Хопкінса, він є співавтором останньої книги «Небезпечна зона: майбутній конфлікт із Китаєм» та членом Ради з питань політики в галузі закордонних справ Державного департаменту.

 

Джерело: https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2023-02-19/ukraine-s-future-an-ally-of-nato-but-not-a-member-of-it?fbclid=IwAR1gyp5lvEAs6rX5n93iOiQm9WtnmTvvZoV1rAMEjJ9F9xw06L7wwJ2PrxY