Клінтон шкодує що переконав Україну відмовитися від ядерної зброї

Шрифт:
Друк

Екс-президент США Білл Клінтон висловив співчуття з приводу своєї ролі у процесі, який призвів до того, що Україна відмовилася від ядерної зброї (ЯЗ) у 1994 році. Колишній американський лідер дав інтерв’ю провідній програмі Prime Time ірландській мовній корпорації RTÉ, що вийшло у вівторок, 4 квітня.

За словами Клінтона, Росія не вторглася б до України, якби Київ мав сили ядерного стримування.

“Відчуваю особисту залученість, тому що я змусив їх (українську владу) погодитися відмовитися від їхньої ядерної зброї. І ніхто з них не вірить, що Росія влаштувала б цю витівку, якби Україна все ще мала її зброю”, – зазначив колишній американський лідер.

 

Будапештський меморандум

У січні 1994 року Клінтон підписав тристоронній Договір про виведення ядерної зброї з української території з посадами президентів Росії та України Борисом Єльциним та Леонідом Кравчуком.

У листопаді 1994 року було ухвалено закон “Про приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) від 1 липня 1968 року”. Було передбачено, що цей документ набуде чинності після надання ядерними державами гарантій безпеки Україні. У грудні 1994 року на саміті Ради із забезпечення співробітництва в Європі у Будапешті США, Великобританія, Росія та Україна підписали меморандум про гарантії безпеки Києва. Документ відомий як Будапештський меморандум.

Зобов’язання було порушено у 2014 році, коли Росія вторглася до Криму та анексувала його, а також під час наступної широкомасштабної війни проти Києва.

 

“Знав, що Путін не підтримує угоду”

“Я знав, що президент Путін не підтримує угоду, укладену президентом Єльциним, ніколи не втручатися в територіальну цілісність України – угоду, яку той уклав, тому що хотів, щоб Україна відмовилася від своєї ядерної зброї”, – зазначив Клінтон.

За його словами, українська влада “боялася відмовитися від неї (ядерної зброї), тому що думала, що це єдине, що захищає їх від експансіоністської Росії”.

 

“Відчуваю себе жахливо”

“Коли йому стало зручно, президент Путін порушив цей (договір) і насамперед захопив Крим. І я почуваюся жахливо, бо Україна – дуже важлива країна”, – зізнався колишній американський лідер.

Білл Клінтон упевнений у необхідності подальшої підтримки Києва з боку Заходу.

“Думаю, що те, що зробив Путін, було дуже неправильним, вважаю, що Європа та Сполучені Штати повинні продовжувати підтримувати Україну”, – зазначив співрозмовник RTÉ. “Може настати час, коли український уряд вирішить, що він може подумати про мирну угоду, яка їх влаштує, але не думаю, що всі ми маємо кидати їх”, – додав він.

Білл Клінтон обіймав посаду президента США з 1993 по 2001 роки.

 

Приєднання України до ДНЯЗ

Підписання Будапештського меморандуму завершило багаторічний процес переговорів між державами, що утворилися внаслідок розпаду Радянського Союзу, та провідними західними ядерними державами. Україна посідала у цьому процесі особливе місце. За даними київських джерел, у 1991 році вона успадкувала від СРСР 176 міжконтинентальних балістичних та понад 2500 тактичних ракет.

У тексті цього документа США, Велика Британія та Росія вітали приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, зобов’язуючись при цьому поважати її незалежність та “існуючі кордони”. Такі самі меморандуми підписали Білорусь та Казахстан. В англійському варіанті тексту використано слово “assurances”, яке можна перекласти російською як “запевнення”, “обіцянки”.

 

Джерело: https://www.rte.ie/news/primetime/2023/0404/1374162-clinton-ukraine/