Як Фінляндія стала 31-м членом НАТО

Шрифт:
Друк

4 квітня 2023 року, після передачі своїх документів про приєднання до Північноатлантичного договору на депозит Сполученим Штатам в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, Фінляндія стала найновішим членом НАТО. Союзники по НАТО підписали Протокол про вступ Фінляндії 5 липня 2022 року, після чого усі 30 національних парламентів проголосували за ратифікацію членства цієї країни.

Вступ Фінляндії у НАТО ознаменує кінець епохи нейтралітету країни, яка була позаблоковою державою від здобуття незалежності у 1917 році та зазнала збройної агресії СРСР на початку Другої світової війни.

Нещодавнє вторгнення Росії до України спонукало фінів шукати безпеки під егідою угоди про колективну оборону НАТО. Приєднання Фінляндії приблизно вдвічі збільшує довжину кордону НАТО з Росією.

Попри те, що приєднання Фінляндії довгий час блокувала Туреччина, ратифікація фінського вступу до НАТО стала найшвидшою в історії на тлі війни в Україні та тривала менше року.

«Ми вітаємо Фінляндію в Альянсі!», – сказав Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, коли фінський міністр закордонних справ Рекка Гаавісто передав на депозит уряду Сполучених Штатів, представленому Держсекретарем Ентоні Блінкеном, документи про вступ Фінляндії. Потім Генеральний секретар запросив фінського Президента Саулі Ніїністьо до штаб-квартири НАТО на урочисте підняття прапора на відзнаку вступу країни до Альянсу.

Говорячи перед церемонією, Генеральний секретар подякував Президентові Ніїністьо за його видатне лідерство і за те, що він привів Фінляндію до найуспішнішого альянсу в історії. «Я надзвичайно пишаюсь тим, що можу привітати Фінляндію як повноправного члена нашого Альянсу і я також з нетерпінням чекаю на можливість привітати Швецію якомога скоріше», – сказав він. «Вступ до НАТО це добре для Фінляндії, це добре для нордичної безпеки і це добре для НАТО загалом», – підкреслив він. Генеральний секретар також зазначив, що «вступ Фінляндії показує світу, що президенту Путіну не вдалося захлопнути двері НАТО». «Замість менше НАТО він добився протилежного – більше НАТО і наші двері незмінно лишаються відкритими», – сказав він.

Коли прапор Фінляндії вперше був піднятий перед штаб-квартирою НАТО у присутності Президента Ніїністьо, міністра закордонних справ Гаавісто, міністра оборони Кайкконена, міністрів закордонних справ усіх союзників по НАТО і запрошеної до вступу Швеції, звучали фінський національний гімн і гімн НАТО. Одночасно церемонії підняття прапора відбулись в Командуванні ОЗС НАТО з питань операцій (SHAPE) в м. Монс, Бельгія, і в Командуванні ОЗС НАТО з питань трансформації в Норфолку, штат Вірджинія, США.

Left to right: Pekka Haavisto (Minister of Foreign Affairs, Finland) with NATO Secretary General Jens Stoltenberg and Antony J. Blinken (US Secretary of State)

Finland accession ceremony

Remarks by President Sauli Niinistö (Finland)

Нагадаємо, кордон Фінляндії з Росією простягається на 1340 км (833 милі).

Хоча у Фінляндії лише 12 тисяч професійних військових, щороку за призовом вона готує понад 20 тисяч солдат, а потенційний резерв становить 900 тисяч фінів, зазначає Reuters. У разі війни армія може розгорнути 280 тисяч військових.

Країна має парк із 55 американських бойових літаків F-18, які планує замінити більш досконалими F-35 з 2025 року, а також 200 танків і понад 700 артилерійських установок. Скандинавська країна має намір збільшити свій оборонний бюджет на 40 відсотків до 2026 року.

Ще з 2022 року, коли Фінляндія оголосили про плани вступити до НАТО, сусідня Росія почала погрожувати посилити військову присутність біля її кордону. Однак наразі в Альянсі не фіксують “жодного конкретного переміщення військ” РФ в цьому напрямі.

Гельсінкі не зверталися до союзників з приводу розміщення додаткових військ на своїй території, повідомив напередодні голова військового комітету НАТО Роб Бауер.

Наразі Фінляндія не планує розміщувати на своїй території ядерну зброю.

 

Джерело: https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_213448.htm