27 червня у Києві відбулася міжнародна конференція “Україна та НАТО напередодні Вільнюського саміту: від підтримки через перемогу до членства”.
Захід відбувся за підтримки Міністерства закордонних справ України у співпраці з Київським офісом GLOBSEC, Фондом “Відкрита політика” та Офісом НАТО в Україні, а також Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС та Центром Східноєвропейських досліджень (Вільнюс, Литва).
У конференції взяли участь заступник міністра закордонних справ Євген Перебийніс, заступник керівника Офісу Президента України Ігор Жовква, а також представники органів державної влади, високопосадовці Північноатлантичного альянсу, посли країн – членів НАТО в Україні та провідні українські та іноземні військові експерти.
Учасники обговорили можливі сценарії у контексті вступу України в НАТО, а також перспективи надання додаткових гарантій Україні на її шляху до Північноатлантичного альянсу.
“Вільнюський саміт можна буде вважати успішним, якщо союзники зроблять рішучий крок від розмитих формулювань про те, що Україна стане членом НАТО, до чіткого алгоритму, який покаже, як і коли це станеться”, – наголосив Євген Перебийніс.
Заступник глави МЗС зауважив, що було би великим розчаруванням, якби вільнюський саміт 2023 року за рівнем розчарування повторив бухарестський саміт 2008 року.
“Де-факто Україна вже є членом НАТО і ефективно боронить східний фланг. Щоби остаточно визнати цю реальність, треба відмовитися від тих міфів, які Росія роками поширювала серед членів НАТО, пояснюючи там, що членство України в НАТО – це найчорніша з червоних ліній. Це дозволить подолати російський шантаж”, – зауважив Перебийніс.
Він висловив переконання, що прийняття факту вступу України в НАТО станеться так швидко, як і ставалося раніше з Болгарією, країнами Балтії чи Фінляндією.
Учасники конференції одностайно висловили думку, що Україна вже сьогодні є контриб’ютором безпеки для Північноатлантичного альянсу та після перемоги над країною-агресором Росією стане членом НАТО.