Від налагодження діалогу України та НАТО буде залежати отримання допомоги

Шрифт:
Друк


Від налагодження діалогу України та НАТО буде залежати чи повториться ситуація з істотним дефіцитом військової допомоги, як під час дебатів у Конгресі США.

Таку думку під час круглого столу «НАТО для України, Україна для НАТО – перспективи та переваги для обох сторін» висловив юрист-міжнародник, керівник проєкту «Нотатки Атлантиста» Олександр Калініченко.

На думку експерта, на саміті НАТО у Вашингтоні були ухвалені рішення, що дали Україні нові інструменти, «які є як можливістю, так і викликом».

«Ці інструменти є як можливістю, так і викликом. Оскільки, якщо раніше підтримка координувалася найбільшим і найпотужнішим членом НАТО – це Сполученими Штатами. І міністр оборони США брав слухавку та координував поточні тактичні, оперативні потреби, то на сьогоднішній день до Альянсу так чи інакше перейде ця координуюча функція. Від того, наскільки Україна і сам Альянс зможуть налагодити такий діалог, буде залежати те, щоб у нас не повторилася ситуація, коли ми, принаймні, перший квартал цього року мали істотний дефіцит. Оскільки замінити Сполучені Штати, замінити їх допомогу, ту номенклатуру озброєння від якої ми залежимо, мало хто може», – сказав Калініченко.

Він вважає, що ризиком для України є і те, що під час саміту не вдалося узгодити середньостроковий план на п’ять років щодо підтримки витрат на оборону. Проте позитивним залишається узгодження з союзниками плану на 40 мільярдів доларів, виділених на допомогу на 2025 рік. Окрім того, експерт підкреслює, що важливо розуміти як буде забезпечено це фінансування, бо дискусія між союзниками ще не завершена, а отже існують «ризики, які можуть реалізуватися, в тому числі після електоральних кампаній, які будуть проходити як в Сполучених Штатах, так і в інших державах».

З мінусів, на його думку, залишається те, що на сьогоднішній день не вдалося досягти успіху з дозволом використання зброї союзників для ударів по території агресора та розміщення місій з навчання і підготовки на території України. Бо, «допоки ці структури не будуть максимально наближені до Збройних сил України, логістика буде страждати, і більше того, гібридне розміщення таких місій буде збільшувати ціну ескалації для Росії і продовження цієї війни».