В американській пресі з’явилися засекречені військові документи, що детально описують плани США та НАТО щодо розбудови української армії перед запланованим контрнаступом.
Як зазначається, оприлюднені документи датуються 1 березня. У них немає конкретних бойових планів, не йдеться також про дату й місце майбутнього контрнаступу. Однак вони містять інформацію про те, скільки бригад Україна планує підготувати для контрнаступу та яку кількість техніки отримає. Також у них є відомості про те, скільки щоденно витрачається боєприпасів до HIMARS.
Пентагон уже розслідує, хто міг стояти за витоком документів.
За даними NYT, документи почали публікувати у Twitter, Telegram і 4chan. Аналітик Bellingcat Арік Толер припускає, що перші папери з цих зливів опублікували ще на початку березня на платформі Discord, що популярна серед геймерів.
Неназвані співрозмовники серед посадовців США зазначили, що масштаби витоку можуть бути дуже шкідливими, окремо згадавши США, Британію, Канаду, Австралію та Нову Зеландію. Аналітики припускають, що у неналежні руки потрапило близько сотні документів.
Серед останніх документів, які помітили 7 квітня у Twitter та інших соцмережах – папери з нібито тривожними оцінками стану ППО України.
У Мін’юсті США прокоментували, що відкрили розслідування у зв’язку з витоками та обговорюють ситуацію з Пентагоном. У Пентагоні зазначили, що їм немає чого додати до давнішого коментаря – що вони з’ясовують ситуацію.
У той же час, непублічно журналісти почули від кількох посадовців, що у Вашингтоні щосили шукають джерело витоку, аби не допустити, що цей “канал зливів” продовжить функціонувати.
З деталей в опублікованих паперах, які прямо стосуються України, у матеріалі NYT згадані лише вищезазначена оцінка щодо ППО та мапа з нібито демонстрацією становища довкола Бахмута.
Щодо паперів, які “злили” першою партією – документів про нібито плани союзників з підготовки України до контрнаступу, зокрема графіком постачання зброї – у Пентагоні нібито визнають, що це реальні документи, але деякі дані у них змінені. Зокрема, американські оцінки українських втрат перебільшені, а російських – навпаки.