Щорічний звіт Генерального секретаря НАТО за 2022 рік

Шрифт:
Друк

21 березня 2023 року оприлюднено Щорічний звіт Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга за 2022 рік.

У ньому докладно висвітлюються діяльність і здобутки НАТО упродовж року, включаючи безпрецедентну підтримку України з боку Альянсу внаслідок повномасштабного вторгнення Росії, подальше зміцнення позиції Альянсу у галузі стримування і оборони у світлі найсерйознішої безпекової кризи в Європі з часів Другої світової війни, а також ухвалення на саміті у Мадриді нової Стратегічної концепції НАТО.

У Звіті також наводяться підсумки щорічного опитування громадської думки, яке проводить НАТО і яке вперше проводилося також у Фінляндії і Швеції.

Війна проти України почалася не у 2022, а ще в 2014 році, коли Росія здійснила незаконну анексію Криму й увійшла до східних регіонів України. Відтоді держави – члени Альянсу забезпечили підготовку десятків тисяч українських військовиків й надавали підтримку структурам безпеки і оборони України. НАТО і надалі стоятиме на боці України – стільки, скільки буде необхідно.

Від початку вторгнення держави – члени НАТО надавали Україні безпрецедентну підтримку, а обсяги їхньої військової, гуманітарної і фінансової допомоги у 2022 році сягнули майже 120 мільярдів доларів США. Хоча Сполучені Штати Америки є найбільшим національним донором, країни Європи і Канада забезпечили понад половину сукупної допомоги. До того ж європейські держави розмістили у себе майже п’ять мільйонів біженців з України. Європа і Північна Америка продовжують застосовувати небачені економічні санкції проти Росії, засвідчуючи міцну єдність країн Північної Америки та Європи.

У своїй новій Стратегічній концепції, схваленій на саміті в Мадриді в червні 2022 року, НАТО визначила Росію як найбільш значну та пряму загрозу безпеці членів Альянсу, а також миру та стабільності в євроатлантичному регіоні. У світлі політики та дій Росії члени Альянсу погодилися, що НАТО не може вважати Росію партнером і що будь-які зміни у відносинах між НАТО та Росією залежать від того, чи припинить Росія свою агресивну поведінку та повністю дотримуватиметься міжнародного права. Президент Зеленський виступив з віртуальним зверненням на саміті, і країни Альянсу схвалили подальшу термінову підтримку України.

 

Джерело: https://www.nato.int/nato_static_fl2014/assets/pdf/2023/3/pdf/sgar22-en.pdf