Вчора завершився дводенний міністерський саміт голів МЗС країн НАТО в Бухаресті.
Міністри закордонних справ Альянсу зібрались в тому самому місті, де 14 років тому було підтверджено, що Україна та Грузія стануть членами Альянсу, проте країнам зрештою не дозволили долучитися до Плану дій щодо членства в НАТО.
Поступово до членів Альянсу приходить усвідомлення хибності ідеї «самообмежень» у наданні Україні летального озброєння. Це відверто підсилює російську ескалацію і розтягує в часі боротьбу України за звільнення територій.
На полях зустрічі міністрів закордонних справ НАТО голова МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс наголосив: “Ми повинні дозволити українцям використовувати зброю для ураження ракетних об’єктів або аеродромів, звідки проводяться ці операції (удари по інфраструктурі України)”.
Рінкевичс зазначив, що деякі інші держави-члени НАТО також вважають, що Україна не повинна мати обмежень у використанні зброї.
Певно, йде злам парадигми та поведінкової моделі Альянсу відносно воєнних злочинів Кремля.
Напередодні та під час зустрічі в Румунії, серед країн НАТО тривали непублічні (а у випадку з Польщею та Німеччиною і відкриті) дискусії щодо передачі Україні ЗРК Patriot.
Зрештою, генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що остаточне рішення про передачу зенітно-ракетних комплексів Patriot не ухвалено. Пентагон зайняв вичікувальну позицію в цьому питанні, спостерігаючи за дебатами серед європейських союзників.
Паралельно з цим в НАТО знову повернулися до пропозиції, від якої відмовилася навесні – надання Україні винищувачів МіГ-29 або, навіть, літаків західного виробництва.
Київ, за словами Дмитра Кулеби, активно протискає ідею постачання танків та важкої бронетехніки. Тут важлива позиція, насамперед, Берліна, що досі не хоче ставати першою державою Альянсу (після країн Центральної Європи, які надали нам свої радянські запаси), що постачатиме танки західного виробництва в Україну.
Серед конкретики, важливої для нас «тут і зараз», можу звернути увагу на заяву держсекретаря США Ентоні Блінкена про те, що НАТО планує інвестувати у системи озброєнь радянського зразка, які сьогодні використовуються в Україні.
«Ми розглядаємо всі варіанти, щоб знову переконатися, що українці отримують те, що їм потрібно і що може бути для них найефективнішим… Частина йде на системи радянської доби, які десятиліттями зберігалися у них на озброєнні, і, наприклад, на забезпечення боєприпасів для цих систем», – сказав Блінкен.
Тож Альянс планує інвестиції у підприємства в Чехії, Словаччині та Болгарії, щоб відновити виробництво снарядів радянської доби для підтримки українського артилерійського арсеналу.
З питань, пов’язаних з Україною, міністри Альянсу зазначили також про таке:
– Росія несе повну відповідальність за цю [в Україні] війну, грубе порушення міжнародного права та принципів Статуту ООН;
– Неприйнятні дії Росії, зокрема гібридна діяльність, енергетичний шантаж і безрозсудна ядерна риторика, підривають заснований на правилах міжнародний порядок;
– Ми солідарні з Польщею після інциденту 15 листопада, який призвів до трагічної загибелі людей внаслідок ракетних ударів Росії по Україні;
– Винні у воєнних злочинах, включаючи сексуальне насильство, мають бути притягнуті до відповідальності. Країни НАТО також засуджують всіх тих, у тому числі Білорусь, хто активно сприяє агресивній війні Росії проти України;
– Ми залишаємося непохитними у своїй відданості незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України. Ми ніколи не визнаємо незаконних анексій Росії, які відверто порушують Статут ООН;
– Ми також залишаємось рішучими у підтримці довгострокових зусиль України на шляху повоєнної відбудови та реформ, щоб Україна могла забезпечити своє вільне та демократичне майбутнє, модернізувати свій оборонний сектор, посилити довгострокову оперативну сумісність та стримувати майбутню агресію;
“Ми продовжуватимемо зміцнювати наше партнерство з Україною, оскільки вона просуває свої євроатлантичні прагнення”, – йдеться у заяві за підсумками міністерської зустрічі Альянсу в Бухаресті.
Відверто кажучи, з точки зору політичної підтримки, визнання наших євроатлантичних амбіцій і підтвердження солідарності – це максимум для рівня зустрічі голів МЗС НАТО.
P.S. Для тих, хто очікував проривних рішень щодо надання Україні ЗРК Patriot вже на саміті в Бухаресті зазначу що це, радше, рівень для зустріч міністрів оборони Альянсу. Отже формат «Рамштайн» нам в допомогу і «цю скелю ще належить лупати»)
P.P.S. З того, про що хотілось почути детальніше і, наразі, залишилось без конкретики: практичне наповнення Комплексного пакету допомоги для України від Альянсу (генератори, паливо і антидронові рушниці це добре, але «різницю не робить») і стан формування трастових фондів/фонду для цієї мети (з кінця червня минуло вже 5 місяців)
01.12.2022