Росія хоче захопити Білорусь до 2030 року – документ опинився в розпорядженні Yahoo News

Шрифт:
Друк

Росія планує «поглинути» Білорусь до 2030 року. Про це йдеться в російському кремлівському документі від 2021-го, який опинився в розпорядженні Yahoo News.

Сам документ видання не публікує, тому неможливо відстежити його джерело.

Представник однієї західної розвідки, розповів, що над документом працювали кілька російських відомств. За словами західного розвідника, над проєктом стратегії — внутрішня, зовнішня та військова розвідки РФ.

Ідеться про документ на 17 сторінок, у якому детально описані нібито плани РФ щодо «підкорення Білорусі та ліквідації її незалежності» та майбутні кроки для «встановлення повного контролю над політичною, економічною та військовою галузями Білорусі».

Згідно з документом, до 2030 року країна повинна мати єдину з РФ валютну і податкову систему. Також підпорядкувати російським статутам хочуть армію і перенести все ключове військове виробництво з Білорусі до Росії, пишуть журналісти.

Він складається з двох частин.

У першій — викладено поетапні цілі РФ:

– короткострокові (2022 рік) — завершення конституційної реформи, «враховуючи інтересів РФ» (поправки до конституції Білорусі ухвалили в лютому минулого року);
– середньострокові (2025 рік) — підписання програми політичної інтеграції;
– довгострокові (2030 рік) — контроль зовнішньої і оборонної політики, державного кордону країни та наявність «ефективних проросійських груп впливу».

У другій частині визначені пов’язані з планом ризики. Зрештою довгостроковий план передбачає формування спільної «союзної держави» під керівництвом Росії. Обидві країни вже формально є частиною «союзної держави» згідно з договором 1999 року — угода створює правову основу для інтеграції.

Згідно з документом, виданим восени 2021 року, кінцевою метою є утворення так званої Союзної держави Росії та Білорусі не пізніше 2030 року. Було розглянуто все, що стосується об’єднання двох країн, зокрема “гармонізація” законів Білорусі із законами Російської Федерації; “скоординована зовнішня та оборонна політика” та “торговельно-економічне співробітництво… на основі пріоритету російських інтересів”; та “забезпечення переважного впливу Російської Федерації в суспільно-політичній, торговельно-економічній, науково-освітній та культурно-інформаційній сферах”.

Видання пише, що на практиці це знищило б усі залишки суверенітету Білорусі та зменшило б країну розміром приблизно з Канзас із населенням 9,3 мільйона людей до статусу сателіта Москви. Це поставило б білорусів у залежність від пріоритетів Кремля. І це створило б загрозу безпеці для європейських сусідів Білорусі, три з яких — Латвія, Литва та Польща — є членами НАТО та Європейського Союзу.

Колишній голова Служби зовнішньої розвідки Естонії Райнер Сакс, сказав, що “в загальному плані цей документ нічим не відрізняється від того, що, на вашу думку, Росія хоче від Білорусі. Звісно, ​​Росія візьме під свій контроль Білорусь, але питання в тому, чи зробить вона це ціною незалежності. Мені дивно, чому ця ціль — 2030 — поставлена ​​так далеко вперед. Чому Росії так довго чекати?”.

На думку одного з представників західної розвідки, повномасштабна війна Росії проти України сповільнили темпи реалізації планів Кремля, «але аж ніяк не зупинила їх»: «Довгострокова мета досягнення повного контролю над Білоруссю залишається в силі і не змінилася», — сказав він.

“Цілі Росії щодо Білорусі такі ж, як і щодо України. Тільки в Білорусі це спирається на примус, а не на війну”, — заявив Майкл Карпентер, посол США в Організації з безпеки та співробітництва в Європі.

Старший науковий співробітник Німецької ради з міжнародних відносин Андраш Рач вважає: якщо плани Росії здійсняться, це поставить під загрозу безпеку всього регіону.

«Якщо Білорусь стане частиною Російської Федерації, з’явиться додатковий 1250-кілометровий кордон між НАТО і Росією. Тоді не стоятиме питання про постійне перебування російських збройних сил на території Білорусі. Це злиття буде найбільш значущим для Центральної Європи у військовому і безпековому плані», — додав він.

 

Джерело: https://news.yahoo.com/russia-belarus-strategy-document-230035184.html?guccounter=1