Кремль веде перемовини про купівлю артилерійських снарядів і ракет у Північної Кореї, повідомляє розвідка США. А все тому, що самостійно виробляти зброю Росії стає дедалі важче. Річ у тім, що велика частина російської зброї залежна від іноземних деталей. А із запровадженням санкцій цих деталей РФ не отримує. Тож як нині почувається військово-промисловий комплекс країни-агресорки?
— Після накладення санкцій Москва зіткнулася з труднощами у відновленні власних потужностей оборонного виробництва, — каже Олександр Калініченко, юрист-міжнародник, керівник проекту “Нотатки атлантиста”. — Експерти Royal United Services Institute кажуть, що у російській зброї, яку було вилучено в Україні цього року, понад 450 компонентів — іноземного виробництва. Тому Москва й шукає “нових” технологічних рішень щодо заміни західних комплектуючих. Для цього звертається по допомогу до Північної Кореї, КНДР, Ірану, Сирії та навіть низки країн ОДКБ.
Серед основних типів російської зброї, що критично залежить від західних комплектуючих, — крилаті ракети 9М727 та Х-101, БПЛА-камікадзе КУБ-БЛА та “Орлан-10”, комплекси радіоелектронної боротьби, тепловізійні прилади для бронетехніки тощо.
— Наразі Росія може виготовляти базові модифікації деякої зброї, але не модернізовані, в яких є запчастини іноземного виробництва, — додає Олександр Коваленко, координатор групи “Інформаційний спротив”, провідний експерт Українського центру дослідження проблем безпеки імені Дмитра Тимчука. — Йдеться про, наприклад, ракети П-800 “Онікс”, які виробляє концерн “Алмаз Антей”, авіаційні ракети Х-59. А ось ракети Х-47 М “Кинжал” Росія сьогодні взагалі не може виробляти через велику кількість у них комплектуючих іноземного походження. Те саме стосується крилатих ракет “Калібр”, виробництвом яких займаються ОКБ “Новатор” та ОДК “Сатурн”.
— Раніше уряд США заявляв, що РФ вдається обходити санкції й отримувати комплектуючі з-за кордону. Як саме їй це вдавалося?
О. Калініченко:
— Попри західні санкції, запроваджені після окупації Криму Росією в 2014 році, 80% комплектуючих, виявлених у російському військовому обладнанні, не підпадали під заходи експортного контролю США і могли вільно поставлятися до Росії під “камуфляжем” подвійного використання аж до лютого 2022 року.
Багато компонентів продаються через посередників. Дійсно, в березні уряд США зробив заяву, що російські підставні компанії купували електроніку для російської армії. Минулого року в березні підставна компанія імпортувала до Росії продукцію TexasInstruments на суму 600 тисяч доларів США через дистриб’ютора в Гонконгу. Через сім місяців ця ж компанія імпортувала ще мікроелектроніку американського виробника Xilinx на 1,1 мільйона доларів.
У червні цього року міністерство фінансів США наклало санкції на трьох осіб і компанію з Гонконгу EMC Sud Limite” за діяльність у рамках таємної мережі закупівель, пов’язаної з ФСБ Росії. ФБР наразі проводить розслідування, як чипи зі США, виготовлені у 2020 році, опинилися у російській зброї.
Комплектуючі з європейських країн, випущені після 2014 року, також знайдено у захопленій російській техніці в Україні. За даними Європейської ради з експорту конвенційної зброї (COARM), не менше третини з 27 країн Євросоюзу далі постачали підсанкційне обладнання у період 2015 — 2020 років. Більшість із них використали лазівку, яка дозволяє виконувати контракти, укладені до 1 серпня 2014 року.
На щастя, ситуація змінилася. Щоб стежити за дотриманням режиму санкцій, Європол та агентство Fortex уже декілька місяців ведуть операцію “Оскар”. У її рамках вони підтримують кримінальні розслідування проти компаній та посередників, які обходять заборону на експорт.
03.10.2022