«П’ять очей» слідкують за Україною

Шрифт:
Друк

У заяві, опублікованій 22 січня цього року британським міністерством закордонних справ, Велика Британія попередила про наявність інформації, яка свідчить про те, що Росія планує встановити проросійського лідера в Києві, оскільки ще розглядає варіант вторгнення в Україну. Потенційним кандидатом на цю посаду Москвою начебто розглядається екс народний депутат України Євген Мураєв.

Велика Британія надала цю інформацію своїм партнерам заздалегідь, і, схоже, кілька світових ЗМІ отримали її до того, як вона була оприлюднена. Наприклад, невдовзі після публікації заяви, New York Times випустила детальну, заздалегідь підготовлену статтю. Співрозмовники у Вашингтоні підтвердили, що ця інформація була зібрана британською розвідкою і, на думку американської влади, вона є правильною. Згідно з розподілом функцій у альянсі західних спецслужб, відомому як «П’ять очей», Велика Британія відповідає за перехоплення російських комунікацій, які були джерелом цих даних.

Згодом, 14 лютого видання Financial Times повідомило, що Москва «може поставити Олега Царьова та інших на керівні посади в рамках зусиль щодо встановлення лояльного уряду в Україні». За словами джерела видання з західної розвідки, який попросив залишитися анонімним, прізвище Царьова як можливий вибір Путіна для керівництва зміною режиму в Україні отримано від американської розвідки, яка надала доступ до цієї інформації членам розвідувального альянсу «П’ять очей». Це попередження стало наступним у серії досліджень США та їхніх європейських союзників про наміри президента Росії Володимира Путіна розгромити українську армію та встановити промосковський уряд.

На початку лютого офіційний представник Пентагону Джон Кірбі заявив, що розвідка США володіє інформацією про те, що Росія може оприлюднити сфабриковане відео нападу на людей, яке зможе використати як привід для нападу на Україну. Такий ролик може бути «дуже натуралістичним пропагандистським відео, у якому будуть трупи та актори, що гратимуть шокованих людей, а також кадри зруйнованих об’єктів». За словами Кірбі, такий сфальшований напад може або відбутися на російській території. Або бути спрямованим проти російськомовних жителів на сході України. Вашингтон не оприлюднив жодних документів чи інших наочних свідчень намірів Росії, вказуючи на необхідність захистити свої джерела та методи роботи розвідки.

Така ексклюзивна розвідувальна інформація щодо нашої країни часто оприлюднюється західними ЗМІ та урядами з посиланням на джерела в альянсі спецслужб, що має назву «П’ять очей». Пропонуємо детальніше розібратися що це за утворення, хто до нього входить і яка мета його діяльності.

 

Що таке «П’ять очей»?

«П’ять очей» (Five Eyes, скорочено – FVEY) вважаються найзначнішим у світі розвідувальним альянсом, до складу якого входять США, Велика Британія, Австралія, Канада та Нова Зеландія. Походження «П’яти очей» можна простежити від неформальних зустрічей між американськими та британськими шифрувальниками кодів під час Другої світової війни.

У 1941 році члени британської та американської розвідки почали брати участь у таємних зустрічах до того, як у серпні підписали Атлантичну хартію, в якій були перераховані глобальні цілі для двох країн після завершення війни. Згідно зі штабом урядових комунікацій Великобританії (GCHQ), ця Хартія проклала шлях до угоди Великої Британії та США.

Знаковим стало рішення Вінстона Черчилля в 1941 р. включити США до однієї з найбільших таємниць усіх часів: Велика Британія (за допомогою поляків і французів) зламала німецьку систему шифрування Enigma, що застосовувалась при передачі повідомлень Третім Рейхом. Секретний проєкт (відомий як ULTRA) дуже жорстко контролювався у Великій Британії, і ідея поділитися ним з американцями була не без ризику, але це виявилося проникливим політичним розрахунком.

Співпраця розвідок Британії та США була формалізована після Другої світової війни на основі багатосторонньої угоди про співробітництво в галузі розвідки сигналів (SIGNAL INTELLIGENCE), відомої як Угода UKUSA (United Kingdom, USA), 5 березня 1946 року.

Розсекречені документи розвідки UKUSA підтверджують, що ця угода була розширена, щоб охопити Канаду в 1948 році, а також Австралію та Нову Зеландію в 1956 році, створивши таким чином альянс «П’ять очей», частково через спільну спадщину учасників Британської Співдружності. Таким чином, термін «П’ять очей» був створений з тривалого рівня класифікації «AUS/CAN/NZ/UK/Eyes Only», який включав «очі», які могли мати доступ до високоякісних документів та секретної розвідувальної інформації.

Незважаючи на те, що альянс відомий у всьому світі і його існування є предметом нескінченних дискусій, реальні знання про те, як працює «П’ять очей», все ще затьмарені заходами безпеки, які включають майже все, що пов’язано з співпрацею країн-учасниць. Скритність альянсу настільки сувора, що повний текст угоди UKUSA був вперше офіційно визнаний та оприлюднений урядами Великої Британії та Америки лише в червні 2010 р.

Відповідно до оригінального розсекреченого договору від 1946 р. «сторони погоджуються обмінюватися продуктами наступних операцій, що стосуються іноземного зв’язку: збір трафіку, придбання комунікаційних документів та обладнання, аналіз трафіку, криптоаналіз, дешифрування та переклад, придбання інформація про комунікаційні організації, методи, процедури та обладнання». Це показує початковий обсяг договору та його амбіції.

Варто згадати про важливість Угоди UKUSA та подальшого альянсу «П’яти очей» для особливих відносин. Це допомогло створити основу для міцнішого співробітництва між Великою Британією та Сполученими Штатами в період холодної війни, сприяючи взаємній довірі та поглибленню зв’язків між двома країнами. Іншими словами, угода закріпила особливі відносини між Великою Британією та Сполученими Штатами.

Відомо, що кожен член альянсу несе відповідальність за збір і аналіз розвідувальних даних про певні регіони світу. Британія контролює Європу, Західну Росію, Близький Схід і Гонконг. Тим часом Сполучені Штати також контролюють Близький Схід, а також Китай, Росію, Африку та Карибський басейн. Австралія відповідає за Південну та Східну Азію, а Нова Зеландія – за південну частину Тихого океану та Південно-Східну Азію. Канада контролює внутрішні райони Росії та Китаю та частини Латинської Америки.

Незважаючи на такий поділ, вони працюють переважно разом, і «кінцевий продукт», як правило, є результатом більш ніж одного з його учасників; допомога один одному є важливою частиною цієї угоди.

Тим не менш, регіональний поділ не означає, що сторони зобов’язані спрямовувати свої зусилля лише на ці регіони, це означає, що, хоча Британія «відповідає» за деякі області, вона не зобов’язана лише контролювати ці частини світу.

Отже, альянс був створений під час холодної війни, яка велася між Сполученими Штатами та Радянським Союзом, а також їхніми відповідними союзниками.

Протягом холодної війни таємні розвідувальні операції були звичайним явищем і часто основною валютою для залучених сторін. Таким чином, союзники повинні ділитися конфіденційною інформацією про своїх супротивників на всіх можливих фронтах.

Співпраця була надзвичайно важливою для обох країн під час холодної війни, для Британії прикладом була роль «П’яти очей» у наданні додаткових розвідувальних даних для відстеження радянських підводних човнів з балістичними ракетами в Північній Атлантиці та Північному морі, а для Сполучених Штатів, він покладався на давно встановлені британські пости прослуховування на територіях, які входили до складу Британської імперії для сигналів розвідки, особливо на Близькому Сході.

У випадку з «П’ять очей» професор політології Ендрю О’Ніл каже, що члени альянсу з 1960-х років займалися «наглядом за океаном, прихованими діями, збором людської розвідувальної інформації та контррозвідкою», а також програмою спостереження ECHELON. Система ECHELON була створена для спостереження за зв’язками Радянського Союзу та Східного блоку, хоча зараз вона використовується для моніторингу мільярдів приватних комунікацій по всьому світу.

Країни «П’яти очей» також часто обмінювалися розвідданими з іншими союзними країнами в Європі та Азії, також відомими як «треті сторони», під час холодної війни.

Наприклад, Японія поділилася зі Сполученими Штатами військовими сигналами від радянсько-китайського конфлікту 1969 року, а також радянського вторгнення в Афганістан у 1979 році, сказав японський історик Кен Котані на Форумі Східної Азії.

Наприкінці 1990-х існування ECHELON було розкрито для громадськості, що викликало серйозні дебати в Європейському парламенті та, меншою мірою, на конгресі Сполучених Штатів. У рамках зусиль, що проводяться в ході «Війни проти терору» з 2001 року, FVEY також розширив можливості спостереження, приділяючи значну увагу моніторингу Всесвітньої павутини.

 

Сучасна роль «П’яти очей»: фокус на Китай та Росію

Нинішня роль «П’яти очей» має багато розгалужень, таких як «морський домен», де Альянс контролює судноплавство, що проходить через стратегічні морські райони, і «аерокосмічний домен», який охоплює випробування балістичних ракет, розгортання іноземних супутників та військову діяльність відповідних держав. повітряні сили.

Терористичні організації та збройні угоди, укладені «проблемними режимами», також входять до сфери дії «П’яти очей»; ці двоє, зокрема, стають джерелом занепокоєння всіх п’яти членів, і співпраця між ними в розвідці є важливою для того, щоб їхні уряди отримували найновішу інформацію. Це сприяє процесу вироблення політики, оскільки дані, зібрані та проаналізовані Альянсом, можуть виявитися життєво важливими не тільки для періоду криз, але й для щоденної роботи уряду; зокрема, ці щоденні зусилля полягають у відстеженні та визначенні можливих джерел тероризму та інших нетрадиційних загроз.

Така складна угода ніколи б не існувала, якби не конвергентні аспекти всіх п’яти членів. Вони поділяють спільні принципи, такі як ліберально-демократичні цінності, подібні або доповнюючи національні інтереси та культури. Крім того, після Другої світової війни Велика Британія, Канада, Австралія, Нова Зеландія та Сполучені Штати поділяють однакові загрози їхній національній безпеці незалежно від того, звичайні вони чи ні.

Усі ці характеристики об’єднують їхні зусилля та сприяють взаємній довірі, необхідної для П’яти очей. У контексті взаємної довіри п’ять партнерів, здається, не орієнтуються один на одного; тим не менш, немає засобів, які б гарантували, що шпигунство один за одним не відбувається.

На відміну від секретних агентів, зображених у популярних фільмах, альянс «П’ять очей» не має офіційного персоналу. Також у нього немає штабу. Це більш неформальна мережа, що об’єднує організації, включаючи Агентство національної безпеки США, британський урядовий штаб комунікацій та Австралійську секретну розвідувальну службу.

Крім того, «П’ять очей» співпрацює з різними країнами «третьої сторони», співробітництво з Данією, Францією, Норвегією та Нідерландами отримує назву «Дев’ять очей», а є «Чотирнадцять очей», що складається з попередньо згаданих Nine Eyes плюс Бельгія, Німеччина, Італія, Іспанія та Швеція. Однак офіційна назва Fourteen Eyes – SIGINT Seniors Europe (SSEUR), і її головна мета – координувати обмін військовими сигналами між її членами.

Варто також зазначити, що багато згаданих вище країн вже мають інші зв’язки з розвідувальної співпраці, особливо через Спеціальний комітет НАТО, який об’єднує керівників служб безпеки своїх сторін.

Щоб поділитися найціннішими секретами країни з іншою державою, потрібен надзвичайний рівень довіри. З цієї причини більшість розвідувальних відносин є двосторонніми, причому обмін кожним звітом оцінюється на основі ризику/винагороди. «П’ять очей» унікальний тим, що більшість звітів надається чотирьом союзникам із налаштуванням за замовчуванням «поділитися». Інші багатосторонні домовленості, наприклад, у рамках НАТО, взагалі більш обережні.

Міжнародне середовище стає все більш небезпечним. Під керівництвом Сі Цзіньпіна та Володимира Путіна Китай і Росія намагаються змінити міжнародну систему та стримати ліберальний демократичний Захід. Конкуренція держави змінюється, переходячи до гібридних і невійськових загроз проти всіх секторів суспільства, і, як наслідок, ліберальні демократії все частіше шукають колективні способи реагування.

Сучасні авторитарні сили, КНР і Росія, розуміють важливість інформації та технологій, орієнтованих на дані, і проводять агресивні стратегії, щоб перевершити Захід у численних секторах подвійного використання. Хоча виклики авторитарних режимів схожі на загрозу політичної війни з боку Радянського Союзу під час холодної війни, Китай і Росія також кидають виклик нормам глобального управління, морського права та міжнародної дипломатії.

Відповідно до звіту НАТО «Альянс «П’ять очей» і наступальні можливості в кіберпросторі: реалізація «Ініціативи кіберстримування» (опубліковано в жовтні 2020 р.), більше 30 країн світу розвивають наступальні можливості в кіберпросторі, і роблять це по-різному, що призводить до розбіжностей на міждержавному рівні. Деякі держави, такі як Росія, Китай та Іран, закликають до заборони наступальних операцій у кіберпросторі та відмовляються визнавати той факт, що вони самі активно здійснюють таку політику.

Сьогодні мережа «П’ять очей» наразі стикається з поновленими запитами на розвідувальну інформацію, оскільки розбіжності між Китаєм та Заходом поглиблюються. Спільне занепокоєння з приводу зростаючої наполегливості Пекіна до і після спалаху коронавірусу. Колись обережні перед обличчям загроз – або потенційних загроз – з боку Пекіна, багато західних політиків тепер вирішили, що стримування Китаю коштує додаткових витрат.

Експерти кажуть, що це може змінити ландшафт розвідувальної діяльності в довгостроковій перспективі.

«Це означає, що розвіддані, зібрані по всьому світу, завжди будуть мати китайський погляд, завжди шукатимуть китайські загрози так само, як ми колись бачили події в Анголі через призму Радянського Союзу. У цьому відношенні це свого роду повернення до холодної війни», – зазначає Джонатан Еял, міжнародний директор Королівського інституту об’єднаних служб, аналітик центру оборони та безпеки в Лондоні.

Протягом останніх років міністри внутрішніх справ країн «П’ять очей», включаючи генерального прокурора США, обговорювали ризики сексуального насильства над дітьми в Інтернеті та «діяльності ворожої держави». Міністри фінансів альянсу обговорили економічний вплив Covid-19, а міністри оборони пообіцяли проводити більш регулярні консультації.

Розширення порядку денного неформального альянсу свідчить про глибину занепокоєння Заходу щодо Китаю. У той час як торговельна війна США з Китаєм набирала обертів, напруженість між Пекіном та іншими країнами «П’яти очей» також пропорційно зростала.

Не в останню чергу, відповіддю на китайську загрозу в регіоні стало формування AUKUS (союзу Австралії, Британії та США) в 2021 р. або реанімація QUAD (група з США, Японії, Індії та Австралії, яка постійно реагує на катастрофи після цунамі 2004 р.).

Варіанти розширення альянсу «П’яти очей»
В останні роки неодноразово говорили про потенціал розширення «П’яти очей» за межі англосфери.

Зосереджуючись на еволюції, країни «П’ять очей» запросили Францію до співпраці у форматі «Шість очей» у 2009 році. Тодішній президент Франції Ніколя Саркозі, натомість, відхилив цю пропозицію через технічні розбіжності.

Цей факт показує, що структура «П’яти очей» не всім підходить, а внутрішня структура розвідувальної служби кожної держави може стати перешкодою для майбутнього розширення.

Згодом, американські законодавці в 2013 році просили тодішнього президента Барака Обаму включити Німеччину до альянсу.

У 2019 році комітет Конгресу США на чолі з представником Адамом Шиффом виступив за інтеграцію Індії, Японії та Південної Кореї нарівні з «П’ятьма очима» для обміну розвідувальними даними, щоб підтримувати мир в Індо-Тихоокеанському регіоні.

У 2020 році Індія та Японія приєдналися до країн «П’ять очей» у спільному зверненні до технологічних компаній з проханням дозволити «закритий доступ» до зашифрованих програм на смартфонах.

Починаючи з осені 2021 р. преса в Південній Кореї та Індії була заінтригована ідеєю про те, що США можуть запросити Японію, Німеччину, Індію та Південну Корею стати членами розвідувального партнерства «П’ять очей».

Цю спекуляцію спровокували параграфи, розроблені підкомітетом з розвідки та спеціальних операцій Палати представників США. «Комітет вважає, що, протистоячи конкуренції великих держав [з Китаю та Росії], країни «П’яти очей» повинні співпрацювати ближче, а також розширити коло довіри до інших демократичних країн-однодумців», – йдеться у звіті.

У законопроекті про дозвіл на національну оборону на 2022 р. директора національної розвідки, у координації з міністром оборони, просять повідомити до 20 травня 2022 року про ефективність «П’яти очей» та розглянути «переваги розширення угоди «П’ять очей» на Південну Корею, Японію, Індію та Німеччину».

Незважаючи на те, що існує політична привабливість розширення П’яти очей перед обличчям дедалі більшої наполегливості Китаю, пов’язані з цим ризики означають, що більш імовірно, що зв’язки розвідки будуть посилені поза рамками альянсу. В цьому ключі, два ключових аргументи будуть зосереджені на якості розвідки, з одного боку, і зовнішньої політики, з іншого.

Деякі з чотирьох запропонованих країн відомі якістю своєї розвідки. У Південній Кореї стандарт охоплення її основної цілі, Північної Кореї, був непропорційно високим. Національна служба розвідки також тісно пов’язана з правою внутрішньою політикою. І Німеччина, і Японія, починаючи з 1945 року, відчували незручність щодо того, що розвідка відіграє надто центральну роль в уряді. Протягом багатьох років німецька служба BND базувалася поблизу Мюнхена, тоді як центральний уряд був розташований у Бонні, що неминуче віддаляло розвідку від політики. У Японії послуги фрагментовані, хоча, ймовірно, більш ефективні, ніж здається. З чотирьох країн, включених до законопроекту, лише Індія має структури, подібні до структур «П’яти очей», хоча значна частина їхньої діяльності, безсумнівно, стосується Пакистану, який, ймовірно, випаде за межі будь-якої нової домовленості.

Справді, жодна з чотирьох країн інстинктивно не поділяє погляди союзників «П’яти очей» щодо глобальних загроз. Німеччина підтримує тісні комерційні зв’язки з Росією, незважаючи на агресію президента Путіна в Україні та Криму, збиття MH17 і отруєння Скрипаля в Солсбері. Берлін чинив опір усім спробам скасувати проект «Північний потік-2» або надати летальну оборонну зброю Україні. Індія також прагне зберегти тісні відносини з Москвою, особливо у сфері закупівлі зброї, і обережно намагається не дозволити чотиристоронньому діалогу перерости у стратегічний союз проти Китаю. Її міністр закордонних справ говорив про бажання Індії замінити своє колишнє «неприєднання» на «мультіприєднання». Південна Корея не прагне до ворожих стосунків з Пекіном, і наразі не має апетиту до дружби з Токіо. Фактично, обмін розвідувальними даними Південної Кореї з Японією останніми роками був предметом запеклих суперечок.

Не всі країни, які розглядаються, сприймуть цю ідею як неперевершене благо. Видання Korea Herald вже підкреслило небезпеку того, що «Корея, ймовірно, зіткнеться з новим тиском, щоб вибирати між своїм найбільшим союзником, США, і своїм найбільшим торговим партнером, Китаєм». Німеччина також з підозрою ставиться до того, що вона може розглядати як засіб тиску на неї, щоб вона була менш толерантною до Китаю та Росії, тим самим обмежуючи її свободу дипломатичного вибору.

Відповідь, коли вона прийде, безсумнівно, полягатиме в тому, що є простір для поглиблення зв’язків розвідки з усіма чотирма країнами, особливо в Азії, але за межами П’яти очей.

 

***

 

Через понад 70 років об’єднання «П’ять очей» вважають «золотим стандартом» альянсів розвідки. Його масштаби відповідно збільшуються разом із новими технологіями та наступними проблемами безпеки, що виникають через ці нові технології, тому країни «П’яти очей» мають на увазі, що цифровий світ не можна недооцінювати; опоненти Великої Британії та Сполучених Штатів визнають це також, оскільки кількість кібератак невпинно зростає.

Протягом багатьох років відбулися і серйозні невдачі: відмова США підтримати Велику Британію під час Суецької кризи; небажання Великої Британії брати участь у війні у В’єтнамі; заборона Нової Зеландії на ядерні військові кораблі в її водах; і низка шпигунських невдач, від Кіма Філбі і Джорджа Блейка в 1960-х до Олдріча Еймса і Роберта Ханссена в 1990-х/2000-х роках. Зовсім нещодавно виникли суперечки щодо хибної розвідки, яка призвела до вторгнення в Ірак у 2003 році. Однак виживання союзу попри такі травми є свідченням міцності кооперації спецслужб п’яти країн.

Після закінчення «холодної війни» та розпаду Радянського Союзу стратегічні цілі «П’яти очей» змінилися: війна з тероризмом, а потім і загроза Китаю та Росії з’явилися як точки розвідки та сфери впливу.

Таким чином, «П’ять очей» є величезним активом для забезпечення безпеки громадян «англомовного світу» і є результатом десятиліть відносин, зміцнених на довірі та впевненості серед його членів. Об’єднання розвідувальних служб Великої Британії, США, Канади, Австралії та Нової Зеландії, за своїми можливостями не має аналогів у світі.

Українські спеціальні служби мають враховувати потенціал альянсу «П’ять очей» та прагнути до найщільнішої співпраці та взаємного обміну даними з огляду на існуючи загрози з боку Росії.

 

17.02.2022