Припинення вторгнення Росії вимагає переосмислення дискурсу про дипломатію – експерт RUSI

Шрифт:
Друк

Питання полягає не в тому, на які поступки зрештою повинна піти Україна, а в тому, що може змусити Росію йти на переговори в першу чергу.

Переважають дві пропозиції щодо припинення вторгнення Росії в Україну. Перша стверджує, що Україна виграє, коли поверне всю свою територію. Друга припускає, що війни закінчуються переговорами і що для забезпечення миру необхідно йти на поступки. Жоден наратив не враховує належним чином поточну перспективу Росії, яка полягає в тому, що вона врешті-решт виграє війну і що переговори бажані лише в тій мірі, в якій вони підривають підтримку або здатність протистояти Україні. Поки це не зміниться, війна триватиме.

Російська теорія перемоги пройшла кілька трансформацій: від очікуваної окупації Києва протягом 10 днів до очікуваної військової перемоги на Донбасі, надії, що Європа піддасться економічній війні, до молитви про те, що партнери України врешті-решт вичерпаються. боєприпаси, гроші чи увагу, якщо війна затягнеться до 2024 року. Остання теорія може бути такою ж слабкою, як і її попередниці, але її спростування діями займе більше часу, якщо Росія не зможе переконати, що її передумови помилкові.

Протягом усієї війни Кремль довів чуйність до свого розуміння її перспектив. Зіткнувшись із величезними втратами, щоб утримати свої позиції під Києвом, російські військові відступили. Зіткнувшись із постійним виснаженням своїх найбільш вмотивованих штурмових військ у Херсоні, російські військові провели відхід набагато більш упорядковано, ніж будь-який наступ. Отже, головне – показати Кремлю, що його перспективи у тривалій війні погані.

Поки Кремль не оцінить свої перспективи як погіршення, він не буде вести серйозні переговори. Якби партнери України змусили Київ запропонувати переговори, Росія ні в чому б не поступилася, вимагала б усе й погодилася б на обмежені поступки. Ці поступки будуть враховані як прогрес до того, як Москва продовжить війну, оскільки ніщо не змусить Москву діяти інакше.

Зважаючи на цей контекст, дебати серед дипломатів і науковців щодо того, які поступки можуть забезпечити гарантії з боку Москви, наразі неактуальні. Життєздатність будь-яких серйозних переговорів має будуватися на бойових успіхах української армії. Шлях до вирішення шляхом переговорів полягає в тому, щоб переконати Кремль, що його позиція на полі бою продовжуватиме погіршуватися, і що партнери України мають намір підтримувати свою підтримку стільки, скільки буде потрібно для повернення території України.

Іронія полягає в тому, що найкращий спосіб скоротити війну – однозначно продемонструвати, що Україна та її партнери готуються до тривалої війни. Це означає перехід від щомісячних обіцянок додаткового обладнання до гарантій поточних поставок протягом наступного року з необхідними промисловими інвестиціями, щоб зробити ці гарантії надійними. Це також означає припинення публічних спекуляцій щодо тупикової ситуації та поступок і чітке донесення до Кремля, що якщо він не виступить із пропозиціями, він буде вигнаний з України.

Для тих із нас, хто мав досвід спілкування з російськими офіційними особами до та під час війни, було помітно, наскільки вони охоче спілкувалися до початку конфлікту. Відколи почалася війна, ми перестали бути слухачами того, що вони говорять на зустрічах. Аудиторія знову в Москві, і зміст їхніх виступів скоріше бойовий, ніж конструктивний. Мірилом успішності нашої військової політики є те, чи змінюється аудиторія для перемовин у кулуарах.

Якщо аудиторія для російського охоплення зміниться, тоді дипломатія може мати шанс. Але тут дискусія про дипломатію серед партнерів України також має змінитися. Замість того, щоб нескінченно теоретизувати про те, від чого ми готові відмовитися, слід зосередитися на наших вимогах. Безсумнівно, в ході переговорів деякі з цих позицій будуть обмінюватися в обмін на взаємні поступки. Але вихідною позицією в будь-яких переговорах не повинно бути те, що ми готові продати всю суть захисту України ще до початку переговорів.

Питання про те, якого результату ми хочемо і, отже, що партнери України прагнуть отримати від переговорів, а не просто те, що вони готові поступитися, тісно пов’язане з питанням про те, як підтримка України може створити важелі впливу та умови, за яких такий результат можна доставити. Тому позитивне вирішення конфлікту шляхом переговорів вимагає набагато тіснішої співпраці між міністерствами закордонних справ і оборони партнерів України. Думка про те, що військові мають забезпечити перемогу, а дипломати — довготривале політичне врегулювання, є хибною дихотомією, яка призвела до катастрофи в Афганістані. Ці два результати тісно пов’язані та вимагають спільного військового та дипломатичного планування. Після десятиліть вихваляння чеснот міжвідомчої співпраці настав час їй справді відбутися.

Розуміючи, що умови для успішних переговорів повинні бути створені на полі бою, слід також визнати, що для цього потрібен час. За найоптимістичнішими оцінками, бойові дії звільнення території України триватимуть протягом 2023 року. Такий сприятливий результат далеко не гарантований. Незалежно від темпів прогресу, поки траєкторія до цього результату не буде визнана Кремлем, передчасні очікування компромісу лише затягуватимуть війну та пов’язані з нею страждання.

Jack Watling

 

Джерело: https://rusi.org/explore-our-research/publications/commentary/ending-russias-invasion-requires-reframing-discourse-diplomacy