Перший рік Стратегічного компасу ЄС: Україна стала каталізатором спільних оборонних закупівель

Шрифт:
Друк

StrategicCompass_1stYear_Report

 

20 березня Верховний представник Жозеп Боррель представив першу річну доповідь про впровадження Стратегічного компасу міністрам закордонних справ і оборони під час Ради закордонних справ ЄС.

За останні 12 місяців ЄС посилив свою безпекову підтримку партнерів у всьому світі. Разом ЄС і країни-члени впоралися з викликом і підвищили рівень своїх амбіцій і довіри.

За один рік Стратегічний компас довів свою здатність керувати діями ЄС у сфері безпеки та оборони за всіма чотирма основними принципами: дія, безпека, інвестиції та партнерство.

Вперше в історії ЄС надає летальне обладнання країні-партнеру, яка зазнала нападу. Через Європейський фонд миру ЄС надав Україні військову допомогу на суму 3,6 мільярда євро та запустив Місію військової допомоги для підготовки 30 000 українських солдатів до кінця 2023 р.

Паралельно ЄС продовжує залишатися надійним постачальником глобальної безпеки. ЄС посилює свою підтримку в Гвінейській затоці, Індо-Тихоокеанському регіоні, на Західних Балканах і на Південному Кавказі. Зокрема, ЄС розпочав дві нові місії в Нігері та Вірменії та використав Європейський фонд миру для підтримки своїх партнерів військовою технікою.

ЄС розробив нові інструменти для передбачення та протидії гібридним загрозам, зміцнення нашого кіберзахисту та боротьби з кампаніями дезінформації та іноземним втручанням. Вдосконалено підхід до безпеки на морі та розуміння наслідків для безпеки та оборони, які випливають із космосу.

Держави-члени збільшують витрати та інвестиції на оборону. Разом з початком війни проти України країни-члени ЄС оголосили про збільшення витрат на оборону, які, за оцінками, складуть додаткові 70 мільярдів євро до 2025 року. Це являє собою унікальну можливість для прогресу в напрямку тіснішої співпраці. Спільні витрати мають стати нормою, а не винятком. Вперше ЄС підтримує країни-члени у спільній закупівлі боєприпасів.

Робота з партнерами лежить в основі бачення ЄС як суб’єкта безпеки та оборони. ЄС продовжує інвестувати в багатосторонність, захищати та підтримувати заснований на правилах міжнародний порядок, центром якого є Організація Об’єднаних Націй. Партнерство ЄС зі Сполученими Штатами та НАТО ніколи не було міцнішим. Таким же чином ЄС інвестує у свою глобальну мережу партнерів.

20-21 березня ЄС провів перший Форум Шумана з безпеки та оборони, щоб поглибити ці партнерства рівно через рік після прийняття Компасу. Ця резонансна подія зібрала ЄС і ключових партнерів для обговорення повного спектру загроз і викликів міжнародній безпеці, і того, як найкраще працювати разом, щоб їх подолати.

 

 

Джерело: https://www.eeas.europa.eu/eeas/strategic-compass-high-representative-presents-first-annual-report-its-implementation_en