Найбільші європейські члени НАТО пропонують укласти оборонний пакт з Україною в обмін на мирні переговори

Шрифт:
Друк

Німеччина, Франція та Британія бачать зміцнення зв’язків між НАТО та Україною як спосіб заохотити Київ розпочати мирні переговори з Росією пізніше цього року, заявили офіційні особи трьох урядів, оскільки деякі західні партнери Києва дедалі сумніваються щодо його здатності відвоювати всю свою територію.

Минулого тижня прем’єр-міністр Сполученого Королівства Ріші Сунак оприлюднив план угоди про надання Україні значно ширшого доступу до сучасного військового обладнання, зброї та боєприпасів для захисту після закінчення війни. За його словами, цей план має бути включений до порядку денного щорічної зустрічі Організації Північноатлантичного договору в липні.

Через рік війни Париж і Берлін також підтримують цю ініціативу, і всі три уряди бачать у ній спосіб підвищити довіру України та дати уряду стимул почати переговори з Росією, заявили офіційні особи Франції, Німеччини та Британії.

Офіційні особи обережно сказали, що будь-яке рішення про те, коли і на яких умовах розпочнуться будь-які мирні переговори, повністю залежить від України. У п’ятницю пан Сунак заявив, що Захід повинен надати Україні зброю, яка дасть їй «вирішальну перевагу» на полі бою, включаючи військові літаки.

Але публічна риторика маскує поглиблення приватних сумнівів серед політиків у Великій Британії, Франції та Німеччини щодо того, що Україна зможе вигнати росіян зі східної України та Криму, які Росія контролює з 2014 року, а також віру в те, що Захід може лише допомогти підтримувати військові зусилля так довго, особливо якщо конфлікт зайде в глухий кут.

«Ми постійно повторюємо, що Росія не повинна перемогти, але що це означає? Якщо війна триватиме досить довго з такою інтенсивністю, втрати України стануть нестерпними», – сказав високопоставлений французький чиновник. «І ніхто не вірить, що вони зможуть повернути Крим».

Такі розмови різко контрастують із публічними коментарями цього тижня президента Байдена та інших західних лідерів, які закликали до єдності, щоб протистояти тому, що вони назвали російською агресією. Ніхто не згадував про перспективу початку переговорів Києва з Москвою найближчим часом.

У палкій промові у Варшаві пан Байден намагався згуртувати Захід, сказавши: «Апетити автократа не можуть бути заспокоєні; їм треба протистояти».

Представники США відмовилися коментувати запропонований пакт безпеки НАТО. Вашингтон заявив, що хоче, щоб Україна була достатньо озброєна після війни, щоб стримувати будь-який майбутній напад Росії.

Уряд Німеччини також відмовився від коментарів. Прес-секретарі британського та французького урядів не відразу відповіли на запити про коментарі.

Президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц сказали президенту України Володимиру Зеленському, що йому потрібно почати розглядати питання про мирні переговори з Москвою під час зустрічі трьох лідерів у Парижі на початку цього місяця, повідомили джерела, знайомі з розмовою.

Під час вечері в Єлисейському палаці, розкішній резиденції президента Франції, пан Макрон виступив із більш тверезим повідомленням, кажуть люди, сказавши пану Зеленському, що навіть такі смертельні вороги, як Франція та Німеччина, повинні були укласти мир після Другої світової війни.

За словами цих людей, пан Макрон сказав пану Зеленському, що він був великим військовим лідером, але зрештою йому доведеться перейти до політичного державного розуму та приймати важкі рішення.

Виступаючи після конференції з питань безпеки в Мюнхені на минулих вихідних, пан Макрон став одним із перших західних лідерів, який публічно засумнівався, чи зможуть Україна чи Росія досягти своїх цілей на полі бою, заявивши, що жодна зі сторін не зможе перемогти у військовому плані.

Він сказав французьким ЗМІ: «Нам зараз потрібно, щоб Україна почала військовий наступ, який відтіснить російський фронт, щоб відкрити шлях для повернення до переговорів».

Пан Зеленський заявив у п’ятницю, що він неодноразово закликав світових лідерів натиснути на президента Росії Володимира Путіна щодо зустрічі перед вторгненням, на що російський лідер відмовився. Звірства, вчинені Росією за останній рік, унеможливлюють такі переговори, сказав пан Зеленський. «Тепер на це ми не підемо», – сказав пан Зеленський. «Там нема про що говорити і немає про кого».

Британський чиновник сказав, що ще однією метою пакту НАТО буде змінити розрахунки Кремля. Якщо Москва побачить, що Захід готовий з часом збільшити свою військову допомогу та зобов’язання Україні, це може допомогти переконати Москву, що вона не може досягти своїх військових цілей.

Генерал Петр Павел, обраний президент Чеської Республіки та колишній голова військового комітету НАТО, сказав на Мюнхенській конференції: «Ми можемо опинитися в ситуації, коли звільнення деяких частин української території може призвести до більших втрат, ніж це може винести суспільство… Можливо, настане момент, коли українці зможуть подумати про інший результат».

Франція та Німеччина повідомили, що не будуть постачати Україні нові типи зброї, оскільки бойові дії триватимуть найближчими тижнями. І хоча Велика Британія навчає українських пілотів на реактивних винищувачах, офіційні особи кажуть, що це частина довгострокової мети стримування Росії від майбутніх нападів.

Держсекретар США Ентоні Блінкен, також виступаючи в Мюнхені минулого тижня, заявив, що війна повинна закінчитися тим, що він назвав міцним миром. За його словами, «це означає переконатися, що Україна має спроможність стримувати агресію і, якщо необхідно, ефективно захищатися від неї».

«Ми маємо думати — і ми думаємо — про те, яким буде післявоєнне майбутнє, щоб забезпечити безпеку та стабільність для українців і безпеку та стабільність у Європі», — додав він.

Теоретично будь-який член НАТО міг би накласти вето на пропозицію Великої Британії, Франції та Німеччини, але організація діє на основі консенсусу, і така ініціатива навіть не обговорювалася б на саміті, не отримавши широкої підтримки в Альянсі.
Ця пропозиція не відповідає повному членству в НАТО, на яке претендує Україна. Тим не менш, більш обмежена угода може бути кроком у правильному напрямку, якщо вона є частиною процесу, який в якийсь момент у майбутньому повинен завершитися членством, сказав Андрій Мельник, заступник міністра закордонних справ України.

«Ми хотіли б мати гарантії безпеки на шляху до НАТО», – сказав пан Зеленський на прес-конференції в п’ятницю.
Офіційні особи трьох країн заявили, що угода, яка висувається, не включатиме жодних зобов’язань щодо розміщення сил НАТО в Україні. Він також не запропонував би Києву захист за так званою статтею 5, яка вимагає від усіх членів прийти на допомогу іншому, якщо він зазнає нападу та просить допомоги. Але вони сказали, що це забезпечить Україну військовими засобами для стримування будь-яких майбутніх нападів Росії.

Хоча точні умови не встановлені, деякі з цих чиновників заявили, що Україна може отримати доступ до широкого спектру стандартних систем озброєнь НАТО та тісніше інтегрувати свої збройні сили в ланцюг поставок західної оборонної промисловості. Німеччина вже заявила про готовність надавати конкретну допомогу на постійній основі, включаючи протиповітряну оборону, важку артилерію, танки та боєприпаси. Британія заговорила про постачання військових літаків. Разом з тим, кажуть чиновники, окремі члени продовжуватимуть надавати двосторонню військову допомогу Україні.

«Саміт НАТО має сформувати чітку пропозицію Україні, а також дати Зеленському політичну перемогу, яку він може представити вдома як стимул для переговорів», — сказав британський чиновник. «Війни Росії мають властивість заморожувати, а потім розморожувати, і тому Україна потребуватиме від нас більше гарантій».

Тоді як Лондон, Париж і Берлін бачать можливість того, що Києву, можливо, доведеться шукати переговорів з Росією після очікуваного контрнаступу цієї весни, який може допомогти йому повернути більше території, інші прихильники України вважають, що переговорів не повинно бути, поки російські війська залишаються на українській землі. Багато хто зазначає, що пан Путін не показав жодних ознак бажання обговорювати мир.

Більшість урядів країн Центральної та Східної Європи побоюються, що заохочення України до переговорів до того, як Москва або Київ будуть готові, може підбадьорити Росію, припускаючи зменшення підтримки Заходу. Ці уряди вважають, що пан Путін досі відданий своїй первісній воєнній меті взяти столицю України та повалити її уряд.

У той же час східні члени НАТО не хочуть виглядати перешкодою для мирних переговорів. Польща, Чехія та країни Балтії підтримали плани пана Зеленського щодо припинення війни, пропозицію з десяти пунктів, яка включає фінансову компенсацію, судові процеси за військові злочини російських чиновників і повагу до територіальної цілісності України.

Пропозиція Лондона, Парижа і Берліна представляє один потенційний набір гарантій безпеки, який може дозволити Україні бути впевненою, що Росія не використовуватиме припинення вогню як паузу перед початком нового вторгнення.

У п’ятницю ввечері лідери країн Групи Семи, до яких входять Франція, Велика Британія та Німеччина, заявили що готові взяти на себе «безпекові та інші зобов’язання, щоб допомогти Україні захистити себе, забезпечити своє вільне та демократичне майбутнє та стримати майбутню російську агресію».

Поки що центральноєвропейські чиновники кажуть, що пропозиція обговорювалася лише в кулуарах, але вони загалом не бажають акцептувати будь-який довгостроковий статус НАТО для України, який не відповідає повноправному членству в Альянсі.

 

Джерело: https://www.wsj.com/articles/natos-biggest-european-members-float-defense-pact-with-ukraine-38966950?fbclid=IwAR00H9oiD2OLCEM50bTiKWWte7zA9yVfez0XEkmRJKFQSe6AFPu1iT3eoGw