Коли Україна розміновуватиме море і що для цього потрібно

Шрифт:
Друк

За винятком розчищеного в липні вузького фарватеру під «зерновий коридор» акваторія Чорного моря залишається замінованою. Вже 7 місяців – стільки, скільки триває повномасштабна російсько-українська війна. Як вважають експерти, з часом неодмінно постане питання про операцію з розмінування моря. Цивільне судноплавство необхідно буде відновлювати – якщо не в довоєнних, то принаймні більших, ніж нині, обсягах. Швидше за все, подібна гуманітарна місія буде міжнародною – здійснити її самотужки Україні навряд чи по силах, зауважують фахівці.

В перші дні повномасштабного вторгнення Росії в Україну важливий політико-правовий крок зробила Туреччина. Як держава, що контролює чорноморські протоки фактично й юридично, вона закрила Босфор і Дарданелли. З-поміж іншого, це означає, що доступ до Чорного моря військових кораблів нечорноморських держав обмежений Конвенцією Монтре.

«В операції з морського розмінування Україні варто передусім розраховувати на сили чорноморських держав альянсу – Румунії, Болгарії, Туреччини», – зауважив Радіо Свобода юрист-міжнародник, керівник проєкту «Нотатки Атлантиста» Олександр Калініченко:

– Україна має запропонувати їм спільну військово-морську операцію з розмінування Чорного моря. З цією ж метою варто було би спрямувати до нас зведену протимінну групу альянсу (так звану SNMCMG2). Для цього потрібне політичне рішення, що гармонізоване з чорноморськими країнами НАТО, і насамперед Туреччиною, з огляду на Конвенцію Монтре.

Перша і Друга постійні військово-морські протимінні групи (Standing NATO Mine Countermeasures Group – SNMCMG) діють в складі морських сил реагування НАТО на ротаційній основі, у кожної – своя територіальна зона відповідальності. До складу SNMCMG2 нині входять турецький, британський, німецький, бельгійський тральщики. Двічі на рік Морське командування НАТО проводить навчання з протимінної оборони Dynamic Move. Чергові за участі 14 держав якраз закінчились днями на військово-морській базі в Італії.

У Чорне море востаннє перед великою війною кораблі цієї групи заходили торік у вересні. Перед тим, зокрема, в порту Одеси тральщики груп SNMCMG були частими гостями.

 

Джерело: https://www.radiosvoboda.org/a/minna-nebezpeka/32026019.html

 

10.09.2022