На тлі дискусій і великої кількості думок в яку фазу війни вступила Україна, в чому полягатиме наша перемога та якими засобами її можливо досягти, хочеться почути про стан втілення практики AAR в ЗСУ на 3-му році повномасштабки.
Адже наша армія, на відміну від ворога, не «безкінечна» і здатність самовдосконалюватися і навчатися – запорука виживання у тривалій війні.
***
After Action Review (AAR) також відомий як Огляд після дії (ОПД) або Аналіз проведених дій (АПД) – є одним з найцінніших інструментів розвитку командирів та їх підрозділів.
Лідери AAR, які зазвичай є командирами підрозділів,надають огляд плану події (що мало статися) і сприяють обговоренню того, що відбулося насправді під час виконання завдання.
Завдяки такому аналізу визначаються практики, які необхідно підтримувати, які треба покращити, та які варто запровадити. На наступних ітераціях навчання внесені зміни ретельно відпрацьовуються та аналізуються знову.
Огляд після дії відрізняється від дебріфінгу (підсумків) тим, що він починається з чіткого порівняння запланованих і фактично досягнутих результатів.
Також, огляди відрізняється від так званих post mortem, або розбору польотів своєю чіткою зосередженістю на власних діях учасників -критика та рекомендації для інших не вітаються. ОПД у великих операціях можна каскадувати, щоб кожен рівень структури зосереджувався на власній результативності у рамках конкретної події, місії чи проекту. Формальні зустрічі зазвичай проводяться навченим лідером AAR. Короткі та швидкі цикли неформальних Оглядів проводяться командиром (в армії).
***
В Україні АПД практикують від початку 2010-х, коли тут почали організовувати міжнародні військові навчання. Фактично відтоді більшість курсантів у військових вишах, які готують майбутніх командирів, проходили таке навчання. До того ж наші військові також практикували такий аналіз під час міжнародних миротворчих місій в Іраку й Афганістані.
Методику “аналізу проведених дій” затвердив Генштаб своїм наказом № 4 від 2017 року.
Улітку 2017 року про те, що AAR працюватиме в українській армії, заявляв тодішній начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко.
В доктрині ЗСУ ця практика описана у ВП 7(3)-00(01).01 “Тимчасова інструкція з процесу аналізу проведених дій заходів підготовки”.
Інформація щодо стану впровадження AAR у збройних силах після лютого 2022 р. відсутня у публічній площині. Натомість, за відзивами військових, про неї досі говорять як про “диковинку”, яку системно застосовують лише спецпідрозділи після бойових завдань.
Багато курсантів, слухачів, офіцерів і сержантів, яких навчали іноземні інструктори, особливо з Армії США, сьогодні командують бригадами й батальйонами, дехто служить на високих посадах у Генштабі та Міноборони. Проте повсюдне впровадження цієї методики в українській армії, на жаль, не відбувається. На папері, коли приїжджають міжнародні партнери, усе наче добре, не гірше, ніж у країнах НАТО. Але насправді ми маємо не більш ніж 10-15% військових, які реально це використовують.
Методологічне забезпечення цього інструменту здебільшого лежить на плечах волонтерських організацій або NGO.