Геополітична зміна гри

Шрифт:
Друк

Вступ Фінляндії та Швеції до НАТО заповнить існуючу прогалину – «сліпу пляму» – у оборонному плануванні організації для її східної території

60 годин – саме стільки часу знадобиться Росії, щоб отримати контроль над столицями Естонії, Латвії та Литви у разі звичайної атаки, згідно з дослідженням аналітичного центру США RAND Corporation у 2016 році. Сили цих трьох членів ЄС і НАТО були б переповнені. Згодом західні військові штаби переслідували побоювання, що Володимир Путін може розпочати швидкий наступ у регіоні, щоб перевірити рішучість Альянсу та підірвати довіру до колективної оборони, як це передбачено статтею 5 Північноатлантичного договору.

Незважаючи на те, що катастрофічна дія російської армії після її вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року поставила це під сумнів, Естонія, Латвія та Литва, безсумнівно, є стратегічною ахіллесовою п’ятою Трансатлантичного альянсу. Три країни Балтії вклинилися між Білоруссю на південному сході та російським ексклавом Калінінградом на заході. Вони пов’язані з рештою країн Альянсу лише вузьким Сувальським коридором на польсько-литовському кордоні. У разі конфлікту цей коридор може бути захоплений ворожими військами, а країни Балтії будуть відрізані від інших союзників по НАТО. Тоді НАТО опиниться перед дилемою: або визнати російський факт, що здійснився, і таким чином втратити будь-яку довіру або спробувати відновити втрачені позиції і таким чином ризикувати широкомасштабною війною з Росією, в якій не можна повністю виключити небезпеку ядерної ескалації.

Зміна балансу сил

Однак нещодавній вступ Фінляндії до НАТО та майбутній вступ Швеції докорінно змінює цей військовий розрахунок. Північне розширення Альянсу є реальним геополітичним переломом, який значно спрощує оборону Балтії. Зрозуміло, що в Таллінні, Ризі та Вільнюсі радісно зустріли новину про те, що дві скандинавські країни подали заявки на вступ до Альянсу в травні 2022 року. Про це у Twitter прокоментувала прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас минулого року (15 травня): «неможливо переоцінити важливість цих кроків для нашої родини НАТО та безпеки країн Північної та Балтії. Чекайте того дня, коли ми зможемо сказати WeAreNATO разом із Фінляндією та Швецією». Лише через день після оголошення Каллас разом зі своїми колегами Артурсом Кріш’янісом Каріньшем з Латвії та Інгрідою Шимоніте з Литви виступили зі спільною заявою , тепло вітаючи рішення Фінляндії та Швеції.

І що більш важливо, три балтійські республіки були серед перших держав-членів, які офіційно ратифікували приєднання. Для Литви, зокрема, успішне завершення подвійного вступу до липня 2023 року тепер є важливою зовнішньополітичною метою, оскільки вона прийматиме наступний саміт глав держав і урядів НАТО.

Для НАТО Фінляндія та Швеція є цінними політичними та військовими активами. Обидва мають сучасні, добре оснащені збройні сили та стабільні демократичні інститути.

Вступ до НАТО є «революцією Коперника» у зовнішній та оборонній політиці як для Фінляндії, так і для Швеції. Таким чином обидві держави відмовилися від давньої традиції військової позаблоковості. Однак навіть до цього ніхто в Гельсінкі чи Стокгольмі не мав ілюзій, що оперативні сили більше не потрібні для надійного військового стримування Росії. І перед лицем агресивної війни Росії проти України, для урядів обох країн вступ до НАТО є перш за все питанням забезпечення додаткових гарантій, які перевищують їхні національні можливості.

Для НАТО Фінляндія та Швеція є цінними політичними та військовими активами. Обидві держави мають сучасні, добре оснащені збройні сили та стабільні демократичні інститути. Це не є тривіальним міркуванням для Альянсу, після багатьох років прийняття на борт того, що можна розумно назвати військовими легкими.

Зараз Швеція витрачає на оборону близько 1,3 відсотка (близько 8,4 мільярда доларів) свого ВВП. Хоча це ставить країну значно нижче цільового показника в 2 відсотки, уряд оголосив, що він має намір досягти цієї мети до 2028 року. Стокгольм має особливо хороші позиції з точки зору військово-морських сил і протиповітряної оборони. Постійна морська група НАТО 1 отримає, наприклад, переваги від п’яти підводних човнів ВМС Швеції, які, серед іншого, відповідають за оборону Балтійського моря.

Оборонний бюджет Фінляндії вже становить 2 відсотки ВВП (близько 6 мільярдів доларів). Однак Мінфін планує подальше збільшення на $2,2 млрд на період з 2023 по 2026 рік. У лютому 2022 року було підписано угоду зі США про закупівлю 64 найсучасніших бойових літаків F-35, які мають замінити старі F/A-18 ВПС Фінляндії до початку 2030-х років. З вартістю близько 8,4 млрд євро це найбільша військова закупівля Фінляндії в історії. Завдяки продовженню обов’язкової військової служби та власної резервної системи, у разі війни, фінська армія може бути збільшена до 800 000-900 000 жінок і чоловіків з мінімальною затримкою. За європейськими мірками це величезна цифра.

 

Значні покращення обороноздатності НАТО

Достатньо швидкого погляду на карту, щоб зрозуміти, наскільки далекосяжними будуть зміни, спричинені вступом Фінляндії та Швеції до НАТО, для військово-стратегічної тектоніки північно-східної Європи. Балтійське море де-факто стане внутрішнім морем Альянсу. Це також значно спростить захист Естонії, Латвії та Литви, оскільки відтепер Фінляндія та Швеція нестимуть основну відповідальність за (спів)оборону Балтії. У майбутньому повітряний простір Естонії можна буде контролювати та захищати з Фінляндії. Відстань між столицями Таллінном і Гельсінкі становить лише близько 80 кілометрів, що не становить труднощів для сучасної артилерії та систем ППО. Крім того, розширення на північ створює стратегічну глибину, необхідну для повернення окупованих територій. Дві країни Північної Європи заповнюють наявну прогалину – «сліпу пляму» – у плануванні оборони НАТО для своєї східної території. Це також суттєво збільшує можливості НАТО для швидкого розміщення сил у північно-східній Європі. Лінії постачання тепер можна захищати набагато швидше та надійніше повітряними та морськими шляхами через Швецію. Шведський острів Готланд також сприяє контролю над повітряним простором і морською діяльністю в Балтійському морі.

Агресивна експансійна політика Путіна призвела до того, що він спочатку мав на меті.

В ідеалі вже однієї цієї обставини буде достатньо, щоб утримати Росію від провокацій у регіоні. Але загалом Москва також зайняла оборонну позицію з огляду на події в Балтійському регіоні. Перш за все, вступ Швеції до НАТО позбавив Росію можливості несподіваного захоплення балтійських земель шляхом швидкого державного перевороту та (тимчасової) окупації Готланда з боку моря. По-друге, російський ексклав Калінінград відтепер завдасть Росії набагато більше головного болю. І по-третє, вступ Фінляндії до НАТО виведе Санкт-Петербург на авансцену військового планування. Хоча немає жодного сценарію конфлікту, за якого НАТО діятиме безпосередньо проти міста, принаймні блокаду Фінської затоки можна уявити для спостереження за кораблями, що прибувають.

Загалом, агресивна експансійна політика Володимира Путіна призвела до того, що він спочатку мав на меті. Приєднання Фінляндії додало близько 1300 кілометрів до кордону Росії з трансатлантичним оборонним альянсом, що більш ніж удвічі перевищує існуючий кордон. Різке погіршення ситуації з безпекою поставило навіть країни з десятирічними традиціями неприєднання до можливого членства в НАТО. Військовий нейтралітет втратив будь-яку цінність як гарантія стабільних відносин з Москвою. Він більше не забезпечує стратегічне страхування життя. У результаті військовий баланс сил у Балтійському регіоні змінився (ще більше) на користь НАТО. Загалом оборона зони була спрощена, і найбільшими виграшами стали три країни Балтії – Естонія, Латвія та Литва.

 

Данія відкривається

Усе це свідчить про те, що північно-східна Європа зараз опинилася у власному «Zitenwende» (поворотний момент – ред.), тоді як уряд Німеччини залишається заплутаним у бюрократичних джунглях у своїх спробах розпочати свою нову еру. Скандинавська версія Zeitenwende, окрім розширення НАТО на північ, також передбачає відкриття Данії для співпраці в рамках Спільної політики безпеки та оборони ЄС (CSDP). У Копенгагені, Стокгольмі та особливо в Гельсінкі формуються перші контури нового європейського порядку безпеки – саме там, де в 1975 році підписання Заключного акту НБСЄ (Гельсінкі) стало віхою на шляху до спільного та неподільного миру та архітектура безпеки для континенту.

Вступ Фінляндії та Швеції до НАТО, ймовірно, стане виграшем за очками для ліберальної моделі в боротьбі західних демократій зі своїми авторитарними опонентами за закладення наріжних каменів майбутнього міжнародного порядку.

У трагічному історичному повороті в осяжному майбутньому безпека в Європі має бути знову організована проти агресивної, ревізіоністської та неоімперської Росії. Внаслідок війни в Україні Європа знову стикається з розколом на два блоки. З одного боку, це Фінляндія та Швеція, а також Молдова та Грузія з їх бажанням тісніше залучитися до західних (Альянсу) структур. З іншого боку, стоїть Білорусь, яка з моменту початку війни і щонайпізніше після недавньої заяви про розміщення російської тактичної ядерної зброї на її території принизилася, щоб стати васальною державою Росії.

Колишні нейтральні простори в Європі скорочуються, а разом з ними й можливості для переговорів і посередництва. Тенденція до (повторної) поляризації викликає занепокоєння з точки зору стабільності континенту, принаймні з історичної точки зору. Вступ Фінляндії та Швеції до НАТО, ймовірно, стане виграшем за очками для ліберальної моделі в боротьбі західних демократій зі своїми авторитарними опонентами за закладення наріжних каменів майбутнього міжнародного порядку. Але повне припинення шляху нейтралітету в Європі стало б справді тривожним попереджувальним сигналом для старого континенту.

Лукас Гассебраук — уповноважений з питань безпеки та оборони в Бундестазі Німеччини.

 

Джерело: https://www.ips-journal.eu/topics/foreign-and-security-policy/a-geopolitical-game-changer-6625/