Середовище змінюється
За останнє десятиліття глобальна геополітична ситуація суттєво змінилася. Хоча НАТО залишається найуспішнішим і найпотужнішим альянсом у світі, Китай та інші супротивники швидко зменшують військові та наукові переваги НАТО. Лише за 2020 рік Китай підвищив свій оборонний бюджет на 6,8 відсотка і продовжує нарощувати потенціал глобальних прогнозованих потужностей на додаток до регіональної оборони. У рамках того, що деякі називають четвертою промисловою революцією, Пекін швидко інвестує в штучний інтелект, біотехнології, робототехніку та інші нові технології.
Росія також розробляє нові технології, особливо в областях, де вона може використовувати слабкі сторони НАТО. Російські балістичні ракети можуть досягати будь-якої точки Європи, і Росія знову зробила акцент на вдосконаленні ракетних технологій, таких як нещодавні гіперзвукові досягнення. Росія побудувала надійну мережу заборони доступу до зони (A2AD) на східному фланзі Європи, одночасно розширюючи військовий потенціал у своєму арктичному регіоні. Обидві області створюють для НАТО прямі виклики безпеці, які можуть пом’якшити лише нові науково-технічні зусилля Альянсу.
Що відбувається, коли конкуренти Альянсу швидко вдосконалюють свої технології та можливості, щоб підвищити ризик для альянсу? Організація Північноатлантичного договору (НАТО) розглянула цю дилему під час нещодавнього саміту в Брюсселі. На саміті Північноатлантична рада спиралася на стратегічний план НАТО на 2030 рік і представила цілі щодо посилення технологічного співробітництва для протидії зростаючим загрозам з боку Росії, Китаю та недержавних суб’єктів. Хоча науково-технічна перевага НАТО історично дозволяла їй випереджати конкурентів, її супротивники швидко скорочують розрив.
Члени НАТО все ще мають переваги в розробці нових технологій. Згідно з Глобальним індексом інновацій, сім з десяти найбільш інноваційних країн світу входять до НАТО, а інші три є ключовими партнерами НАТО. Незважаючи на це, НАТО може зробити більше, щоб використовувати об’єднані технологічні здібності альянсу для кращої конкуренції та перемоги в майбутньому конфлікті. Оскільки Китай прагне стати світовим лідером у сфері інновацій, а Росія продовжує ставити під сумнів безпеку Альянсу, НАТО доведеться випередити своїх конкурентів і готуватися до невизначеного майбутнього.
Чотири сфери, де НАТО може зосередитися на покращенні своєї конкурентної переваги, – це розвиток своїх офіційних організацій, посилення співробітництва між державним і приватним секторами, використання нових руйнівних технологій (EDT) та протидії їм, а також удосконалення звичайного військового обладнання.
Нові технології змінюють природу миру, кризи та конфлікту. Країни НАТО визнають, що вони більше не можуть сприймати свою технологічну перевагу як належне, і було запропоновано новий шлях співпраці до розвитку передових технологій. Ефективність НАТО, як організації колективної оборони, в майбутньому значною мірою залежатиме від її здатності підтримувати та покращувати свої науково-технічні можливості.
Базові рішення щодо технологічних організацій
У 2012 році Альянс створив Науково-технічну організацію (STO), що перейняла на себе колишню роль Організації досліджень і технологій НАТО, включаючи її виконавчу функцію. STO також включила до себе колишній центр підводних досліджень НАТО, заснувало посаду головного наукового співробітника НАТО та окреслив єдине управління науково-технічною системою НАТО.
На своїй зустрічі в Лондоні в грудні 2019 року лідери НАТО узгодили Дорожню карту впровадження нових і руйнівних технологій. Мета цієї дорожньої карти – допомогти структурувати роботу НАТО в ключових технологічних сферах і дати союзникам можливість розглянути наслідки цих технологій, наприклад, для стримування та оборони та розвитку потенціалу.
У 2020 році НАТО створило Раду з інновацій та Консультативну групу з нових і руйнівних технологій для надання зовнішніх консультацій НАТО щодо оптимізації її інноваційних зусиль.
У лютому 2021 року міністри оборони НАТО схвалили документ під назвою «Підтримуйте та захищайте: узгоджену стратегію НАТО щодо нових і руйнівних технологій». Ця стратегія спрямовує НАТО на прийняття та адаптацію до нових і руйнівних технологій (emerging and disruptive technologies – EDT), і вона має два основних напрямки:
– сприяння розвитку технологій подвійного використання (тобто технологій, які є корисними як у цивільному, так і у військовому контексті), які зміцнять переваги Альянсу,
– створення форуму для союзників для обміну передовими методами, які допомагають захистити від загроз.
Зараз інноваційна діяльність НАТО зосереджена на семи ключових сферах, які були визначені як пріоритетні в Стратегії узгодженого впровадження:
– штучний інтелект (ШІ),
– обробка великих даних,
– автономія,
– квантові технології,
– біотехнологія та вдосконалення людини,
– гіперзвукові технології,
– космос.
Альянс розробляє конкретні плани для кожної з цих областей, починаючи з штучного інтелекту та даних, які будуть реалізовуватись союзниками та Радою з інновацій НАТО. У жовтні 2021 року міністри оборони НАТО схвалили першу з цих стратегій – Стратегію НАТО зі штучного інтелекту (ШІ). Стратегія штучного інтелекту зосереджена на принципах відповідального використання штучного інтелекту в обороні та їх впровадженні. У ньому також описано, як Альянс адаптуватиме можливості штучного інтелекту та захищатиме громадян Альянсу від їх використання.
На Брюссельському саміті 2021 року лідери НАТО погодилися запустити цивільно-військовий прискорювач інноваційної оборони для Північної Атлантики (DIANA) для сприяння трансатлантичному співробітництву в галузі критичних технологій, сприяння оперативної сумісності та використання цивільних інновацій шляхом взаємодії з науковими колами та приватним сектором, включаючи стартапи. DIANA включатиме програму акселерації та тестові центри в Альянсі, а також керуватиме базою даних надійних джерел інвестицій.
На зустрічі міністрів оборони НАТО в жовтні 2021 року 17 членів Альянсу започаткували цю багатонаціональну ініціативу, яка буде реалізована до саміту НАТО 2022 року в Мадриді. До цих 17 країн наразі належать: Бельгія, Чехія, Естонія, Німеччина, Греція, Угорщина, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія та Велика Британія.
Очікується, що оборонний інноваційний прискорювач Північної Атлантики (Defence Innovation Accelerator of the North Atlantic – DIANA), власну модифіковану версію Агентства передових оборонних дослідницьких проектів США (US’ Defence Advanced Research Projects Agency – DARPA), буде запущено до 2023 року. Він прискорить трансатлантичне співробітництво у сфері критичних технологій і допоможе НАТО тісніше співпрацювати з промисловістю та науковими колами.
DIANA підтримуватиме всі сім ключових нових і руйнівних технологій, які НАТО визначило як пріоритети у своїй узгодженій стратегії впровадження EDT.
Об’єднуючи зусилля та кошти з підприємствами, інвесторами та стартапами, НАТО зосереджується на вдосконаленні технологічних та цифрових механізмів захисту. Це може створити більшу незалежність і самодостатність, дозволяючи членам Альянсу досягти конкурентоспроможного військово-технологічного рівня Сполучених Штатів і Китаю.
DIANA матиме штаб-квартиру як у Північній Америці (Торонто), так і в Європі (Кембридж), а також буде зв’язуватися з існуючими випробувальними центрами в країнах-членах НАТО, які використовуватимуться для перевірки, тестування та розробки додатків у сфері нових та руйнівних технологій.
Нинішній етап цього проекту полягає в тому, щоб визначити, що союзники по НАТО хочуть запропонувати DIANA, і створити статут членів-учасників Інноваційного фонду НАТО. Це дозволить більш формально обговорювати моделі фінансування, швидкі процеси укладання контрактів та керівні принципи.
У поєднанні зі своїми новітніми доповненнями, DIANA і NIF, НАТО може розширити можливості своєї науково-технічної організації (STO) для стимулювання досліджень і розробок (R&D) у галузі штучного інтелекту (ШI), ракетної програми та протиракетної оборони, космосу, кібернетики, інформаційні технології тощо.
STO є найбільшим у світі дослідницьким форумом у сфері оборони та безпеки, на якому працюють понад 6 000 вчених із союзних країн Альянсу. Однак STO не перетворює витрати НАТО на оборону в матеріальні продукти чи обладнання для Альянсу. НАТО планує використовувати ресурс в 6 000 своїх вчених в якості випробувальних центрів для перевірки нових і руйнівних технологій.
Раніше НАТО інвестувала в інформаційні технології та програмне забезпечення через Агентство зв’язку та інформації НАТО (NCIA), але різниця з NIF і DIANA полягає в тому, що Альянс хоче краще зв’язуватися з стартапами на ранній стадії, а не з великими компанії з програмного забезпечення або традиційні оборонні фірми.
Враховуючи що STO НАТО з 2012 р. вже організаційно сформувалась. Нагальним на сьогодні, є три ключові групи повноважень, які НАТО має делегувати на рівень DIANA та NIF:
– звітність,
– терпіння (або готовність прийняти невдачу),
– прийняття рішень.
Як стало зрозуміло за наслідками жовтневої зустрічі міністрів оборони НАТО, NIF і DIANA працюватимуть незалежно і підкорятимуться Генеральному секретарю (Secretary General), Верховному головнокомандувачу Об’єднаних сил НАТО з питань трансформації (SACT) і Верховному головнокомандувачу об’єднаних збройних сил НАТО в Європі (SACEUR).
Важливо надати обом проектам свободу створювати та впроваджувати інновації, що супроводжує ризики не завжди досягнення успішного результату. Найефективніші у світі оборонні організації та провідні стартапи впровадили ризики в свою культуру, оскільки це єдиний спосіб забезпечити інновації. Ось чому фінансування цього проекту є співробітництвом між урядовими та неурядовими структурами, щоб дозволити вдосконалити військові технології та руйнівний технологічний прогрес всіх союзників по НАТО.
Щоб нещодавно створені DIANA та NIF мали успіх, вони ще повинні вирішити проблеми з оформленням повноважень та бюджетом, а потім залучити відповідний персонал для керівництва і укомплектувати штат.
Співпраця державного та приватного секторів
Комюніке цьогорічного Брюссельського саміту рекомендує продовжувати дослідження та розробки технологій штучного інтелекту та виявляти прогалини Альянсу в цій критичній області.
Багато з цих досягнень відбуваються в приватному секторі, і НАТО має знайти шляхи використання цих технологій для Альянсу. У звіті Комісії національної безпеки США зі штучного інтелекту за березень 2021 року зазначено, що війна з підтримкою штучного інтелекту є частиною найближчого майбутнього. У той час як Сполучені Штати і НАТО наразі є лідерами у цих технологіях, інші країни незабаром обійдуть їх, якщо вони не збільшать свої зусилля в галузі досліджень і розробок.
На додаток до активізації досліджень через STO та DIANA, НАТО може впорядкувати придбання технологій, орієнтованих на штучний інтелект у комерційному секторі, для цілей національної безпеки та створити процес для всього Альянсу, який набуватиме нові технології у приватного сектора. Природа нових технологій, що швидко змінюються, а також кількість і глибина інновацій, що спостерігаються в приватному секторі, вимагають не тільки швидкої системи придбань, але й швидку інтеграцію оновлених ітерацій продуктів та інновацій.
Автократичні конкуренти (КНР, РФ) досягають успіху в інтеграції приватного та державного секторів, враховуючи характер їхніх систем. Швидке покращення її здатності застосовувати приватно розроблені технології для військових цілей забезпечить збереження конкурентної переваги НАТО над своїми переважно автократичними супротивниками.
Фінансування
Щоб забезпечити успіх, фінансування організації має бути значним, багаторічним і послідовним або включати щорічне зростання.
Згідно прийнятих рішень, DIANA відповідатиме за створення та управління Інноваційним фондом НАТО – фондом венчурного капіталу, який інвестуватиме 83 мільйони доларів щорічно протягом 15-річного періоду – щоб допомогти стартапам розвиватися та підтримати технологічні потреби НАТО за допомогою грантових програм.
Зокрема, NIF, ймовірно, буде покладатися на готовність членів Альянсу робити внески, які виходять за межі інших зобов’язань НАТО. Якщо так, багаторічні зобов’язання мають вирішальне значення, як і показники успіху, такі як рентабельність інвестицій, які рідко використовуються в НАТО або національних урядових відомствах.
Лідери НАТО погодилися заснувати Інноваційний фонд НАТО (NIF), до якого союзники можуть робити внески на основі вибору. Фонд інвестуватиме в стартапи, які працюють над новими та руйнівними технологіями подвійного використання в сферах, які є критичними для безпеки Альянсу.
NIF буде покладатися на готовність членів Альянсу робити внески, які виходять за межі інших зобов’язань НАТО (нагадаємо, що наразі це 17 країн-членів Альянсу). Багаторічні зобов’язання мають вирішальне значення, як і показники успіху, такі як рентабельність інвестицій, які рідко використовуються в НАТО або національних оборонних відомствах.
Цей багатонаціональний фонд допоможе НАТО зберегти свою технологічну перевагу, дозволяючи інвестувати близько 1 мілрд. євро у технології подвійного використання, які можуть бути використані для оборони та безпеки.
Людський капітал
Нарешті, що найбільше не помічають, це правильно обрати талант. Вирішальне значення має зовнішній талант. Недостатньо просто побудувати нові організації, укомплектовані традиційним чином. Щоб повністю реалізувати свій потенціал, НАТО має залучати талантb із досвідом стартапів та/або венчурних капіталів (VC) та поєднувати їх із провідними експертами з науково-дослідницьких спільнот, як державних, так і комерційних.
Цього неможливо зробити з нинішнім тривалим і затяжним процесом найму в НАТО, який може тривати шість місяців або навіть довше, і перевагою інсайдерів перед зовнішніми кандидатами. Тому Альянс повинен заохочувати та залучати цей талант. Хороша новина полягає в тому, що НАТО має низку потенційних прикладів, які можна використовувати для потенційних шляхів найму. У США Оборонна служба з цифровізації наймає дизайнерів і технічних експертів для «службових цілей» на одне-два завдання, використовуючи їхні навички та діючи за межами традиційної державної служби. У Великій Британії фахівці зі стратегії та технологій відряджуються в Міністерство оборони, Міністерство торгівлі та розвідувальні організації, щоб передати досвід або навички, яких може не бути в нинішній державній службі.
Але лише надати шляхи недостатньо: так само важливо залучити цей талант і переконати його приєднатися. Для цього потрібно визначити сфери, де вони можуть працювати, зокрема промисловість, наукові кола, стартапи та венчурні компанії.
У той же час необхідні інші кроки. Підвищення кваліфікації існуючого цивільного персоналу НАТО – серед міжнародного та міжнародного військового персоналу (ІS та IMS) – та військовослужбовців Альянсу необхідне для усунення цього недоліку в навичках та розумінні. Такі програми, як Shift’s Defense Ventures Program у США, досягли порозуміння між цивільними та військовими працівниками Міністерства оборони, стартапами та венчурними компаніями. Вони зробили це, залучивши високоефективних захисників для восьмитижневого занурення в зростаючі венчурні стартапи або венчурні компанії. Це культивує необхідний синтез між стартапами, венчурними компаніями та військовими. НАТО міг би з готовністю продовжити подібний процес, надавши своїм найкращим працівникам можливість тимчасово працювати разом із провідними північноамериканськими та європейськими стартапами та інвесторами.
Що далі? Прискорення розробки, розгортання та інтеграції нових і руйнівних технологій у стратегічне та тактичне середовище є основою майбутніх операцій НАТО. Рішення Альянсу до створення DIANA та NIF, а також включення правильної мови до стратегічних документів є важливими першими кроками. Але для створення цих ініціатив з нуля знадобиться значне планування, щоб створити відповідні органи влади, бюджет та середовище для талантів, щоб ці організації могли процвітати. Для цього їм потрібно будувати поза традиційними структурами та моделями НАТО, водночас створюючи диференційований талант та організаційну культуру.
Наступні кроки
Прискорення розробки та інтеграції нових і руйнівних технологій у стратегічне та тактичне середовище є основою майбутніх операцій НАТО. Рішення Альянсу про створення DIANA та NIF, а також включення правильної термінології до стратегічних документів є важливими першими кроками. Синергія діяльності STO, DIANA та NIF формує майбутнє інноваційного розвитку НАТО.
НАТО може використовувати STO для оптимізації досліджень і розробки продуктів, гарантуючи, що всі союзники працюють над досягненням спільної мети, а не витрачають ресурси на ідентичні дослідження і розробки. Наприклад, кожна країна могла б виділити частину свого оборонного бюджету на розробку стандартизованих систем, таких як інтегрований протиповітряний, ракетна програма або кіберзахист. Незалежно від того, чи запрацює STO чи DIANA як головний інноваційний стимул, НАТО має продовжувати розвивати свої офіційні інституції, щоб використовувати рішення, які приносять користь всьому Альянсу та допомагають йому досягти трьох основних завдань – колективної оборони, управління кризами та спільної безпеки.
Але для створення цих ініціатив з нуля знадобиться значне планування, щоб створити відповідні органи управління, бюджет та середовище для талантів, щоб ці організації могли відбутися. Для цього їх доведеться будувати поза традиційними структурами та моделями НАТО, водночас створюючи «диференційований» талант та нову організаційну культуру.
НАТО має зберегти відносне лідерство в технологічних секторах, щоб захистити своє населення і покращити свою довгострокову стратегічну позицію. Вдосконалення науково-технічних інновацій посилить співпрацю в Альянсі, зміцнить співпрацю державного та приватного секторів, протидіє гібридним загрозам, стримує супротивників і посилює захист.