Британія створює “європейський AUKUS”?

Шрифт:
Друк

Міністр закордонних справ Сполученого королівства Ліз Трасс розглядає можливість створення тристороннього союзу між Британією, Польщею та Україною.

Про це вона заявила під час вчорашнього виступу в Інституті Лоуї (Сідней, Австралія): https://www.gov.uk/government/speeches/foreign-secretarys-speech-to-the-lowy-institute?fbclid=IwAR3ceiX9-J_pegSkXF0Pq3IrVFEI_OpFWfBk5_QwVNtpSp97LJnMJiFrEe8 

“Кремль не засвоїв уроків історії. Вони мріють відтворити Радянський Союз чи щось на кшталт „Великої Росії“, розділивши територію за етнічною та мовною ознакою. Вони заявляють, що хочуть стабільності, водночас намагаючись загрожувати та дестабілізувати інших.

Ми знаємо, що лежить на цьому шляху, і ми знаємо жах втрачених життів і людських страждань, які він приносить. Ось чому ми закликаємо президента Путіна відмовитися від України, перш ніж він зробить величезну стратегічну помилку.

Україна – горда країна з довгою історією. Вони вже мали справу із загарбницькими силами – від монголів до татар. Вони постраждали від організованого державою голоду. Їх стійкість дуже глибока. Якщо доведеться, українці будуть воювати щоб захистити свою країну.

Вторгнення призведе лише до затяжної війни, як ми знаємо з радянсько-афганської війни чи конфлікту в Чечні.

Минулого тижня на Раді НАТО-Росія ми надіслали Москві чіткий сигнал, що будь-яке подальше вторгнення в Україну призведе до важких наслідків, у тому числі через скоординовані санкції, що завдадуть шкоди фінансовому сектору та окремим особам.

Цього тижня Велика Британія оголосила про новий пакет підготовки, підтримки та оборонного озброєння для України, щоб посилити її оборонні можливості. І ми працюємо з нашими партнерами над заходами високого впливу, спрямованими на російський фінансовий сектор та окремих осіб.

Ми також зміцнюємо наше двостороннє партнерство після переговорів на високому рівні в Лондоні в грудні – і ми розвиваємо нові тристоронні зв’язки з Польщею та Україною”, – йдеться в промові Трасс.

Інформацію про тристоронній союз Великої Британії, Польщі та України підхопила Рада з геостратегії Великої Британії у своєму Twitter.

В опублікованому твіті представлена геополітична карта, на якій сформовано потрійну вісь між Лондоном, Варшавою та Києвом. В якості ворожих територій позначені Російська Федерація та Білорусь. На мапі позначена британська військова присутність у Німеччині, Литві, Польщі та Румунії.

Також там задано питання: “Як виглядає цей новий союз? І яке його геостратегічне призначення?”

Наразі можемо констатувати, що міжнародне безпекове середовище переживає структуризацію, з’являються нові союзи та об’єднання, що покликані доповнити роль глобальних гравців або є більш орієнтованими на безпекові виклики в конкретному регіоні.

Не оминула ця ситуація і Європу, де агресивна політика Росії спонукає її сусідів до пошуку дієвих форм стримування. Це, насамперед, стосується скандинавських та східноєвропейських країн.

Під час розгортання “української кризи”, Велика Британія, нарівні з США, зайняла не спостережну, а активну позицію. Це відбилося у масштабній програмі поставки оборонного озброєння, активній діяльності навчальної місії ORBITAL та політичній підтримці України на дипломатичному фронті.

Схоже, Британія повертає собі регіональне лідерство в європейській безпековій політиці на тлі необхідності балансування США в стримуванні напруження як в Європі, так і в Тихоокеанському регіоні внаслідок активізації Китаю.