Більше допомоги, більше контролю: США впроваджують план нагляду за допомогою Україні

Шрифт:
Друк

Працівники генерального інспектора Державного департаменту, генерального інспектора Міністерства оборони та генерального інспектора USAID на чолі з Робертом Сторчем 27 січня прибули до Києва з метою посилення незалежного нагляду за допомогою США Україні.

Того ж дня заступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд на слуханнях у Комітеті з міжнародних справ Сенату зазначила, що у Києві перебувають аудитори США разом із консультантами Світового банку та Deloitte, щоб переконатися, що допомога та зброя від США використовуються з призначенням.

З огляду на те, що у Палаті представників отримали більшість республіканці, серед яких є і критики поточної підтримки України, вважається, що цього року буде більше активних дебатів щодо витрат та контролю над використанням американської допомоги, яка виділяється Україні.

 

Що представляє з себе американський нагляд за допомогою Україні

18 січня офіси генеральних інспекторів Пентагону, Державного департаменту та Агентства США з міжнародного розвитку оприлюднили Спільний стратегічний план нагляду на 2023 фінансовий рік щодо допомоги, яка надається Україні.

У цьому 42-сторінковому документі зазначається, що Конгрес США анонсував виділення Україні 113,4 млрд. доларів у рамках екстрених заходів додаткового фінансування протягом 2022 р.

Уряд США надає безпекову, гуманітарну, економічну та консультаційну допомогу, щоб допомогти Україні захиститися від вторгнення Росії, забезпечити ефективне функціонування українського уряду під час війни.

В межах безпекової допомоги уряд США забезпечує навчання, обладнання, озброєння, матеріально-технічну підтримку, обслуговування та розвідувальну підтримку сил сектору безпеки та оборони України.

В свою чергу, офіси генеральних інспекторів (Offices of Inspectors General – OGI) Пентагону, Держдепу та USAID забезпечують спільний нагляд за закордонними операціями «на випадок надзвичайних ситуацій», встановлений відповідно до розділу 5 Законом про Генерального інспектора 1978 р.

Крім того, законодавство США вимагає від державного департаменту і міністерства оборони звітувати про заходи щодо моніторингу кінцевого використання зброї США, переданої Україні. За обставин мирного часу Вашингтон відстежує свої міжнародні поставки зброї за допомогою програм моніторингу кінцевого використання (End-use monitoring – EUM), якими керує Державний департамент, Міністерство оборони та Міністерство торгівлі США.

У червні 2022 р. наглядовий персонал офісів генеральних інспекторів почав проводити регулярні зустрічі для координації наглядової діяльності в Україні. Пізніше цю групу, до складу якої входять 17 наглядових підрозділів від міністерств та агенцій уряду США, було офіційно названо Міжвідомчою робочою групою з питань нагляду в Україні, основними завданнями якої є моніторинг підтримки України від уряду США та виявлення потенційних прогалин або дублювання, міжвідомчий обмін інформацією, координація запланованих аудитів та інспекцій в Україні.

Під час створення Спільного плану стратегічного нагляду офіси генеральних інспекторів Міноборони, Держдепу та USAID разом з іншими агентствами уряду США визначили основні сфери стратегічного нагляду: допомога та координація безпеки; допомога та координація, не пов’язані з безпекою; управління та операції.

Працівники та незалежні підрядники офісів генеральних інспекторів спільно вирушили до Європи та України, щоб отримувати інформацію з перших вуст про поточну ситуацію з американською допомогою.

OGI мають в своєму штаті слідчих у кримінальних справах, що розташовані у США та Німеччині, до сфери компетенції яких віднесено реагування на інформацію відносно використання американської допомоги Україні.

Служба кримінальних розслідувань Міністерства оборони, Управління розслідувань Держдепу та Управління розслідувань USAID співпрацюють з військовими кримінально-розшуковими організаціями (military criminal investigative organizations – MCIO), іншими правоохоронними органами та органами юстиції США, а також міжнародними партнерами щодо слідчих дій, пов’язаних з наданням допомоги Україні.

Ці слідчі співпрацюють між собою, а також з іншими урядовими та правоохоронними органами США, щоб контролювати гуманітарну та безпекову допомогу США, а також пов’язані з цим контракти на предмет шахрайства, марнотратства та корупції. Це може включати звинувачення у неправомірному розкритті конфіденційної інформації підрядника, незаконній передачі технологій, сексуальній експлуатації та насильстві та торгівлі людьми.

Як засвідчують опубліковані офісами генеральних інспекторів звіти за 2022 р., на початку пріоритети правоохоронних органів здебільшого були зосереджені на виявленні та аналізі джерел та одержувачів фінансування, пов’язаного з наданням допомоги Україні.

Оскільки допомога США Україні та пов’язана з цим контрактна діяльність зросла в рази, MCIO провели цільові брифінги щодо інформування про шахрайство та тренінги щодо запобігання шахрайству для урядового персоналу США, підрядників, одержувачів грантів та інших зацікавлених сторін.

Офіси генеральних інспекторів Пентагону, Держдепу та USAID також відкрили окремі гарячі лінії, щоб забезпечити конфіденційний та надійний спосіб повідомлення про факти шахрайства, марнотратство та зловживання, торгівлю обладнанням або людьми, серйозні безпекові інциденти або інше правопорушення, пов’язане з персоналом і операціями агентств США.

 

Плани на 2023 рік та позиція Києва

Міжвідомча робоча група з нагляду в Україні збирається щомісяця для забезпечення координації зусиль з нагляду за допомогою Україні на рівні всього американського уряду.

В спільному стратегічному плані нагляду на 2023 фінансовий рік для України перелічено 64 проєкти.

Серед ключових пріоритетів – оцінка офісом генерального інспектора Міноборони обліку та використання обладнання, переданого Україні, аудит кіберзагроз офісом генерального інспектора Департаменту внутрішньої безпеки США, а також звіт офісу генерального інспектора USAID щодо використання Києвом прямої бюджетної підтримки.

Водночас інспектори всіх 17 відомств США щомісячно тримають в полі зору навчання військовослужбовців Збройних сил України, а також оцінюють поповнення запасів зброї та обмін розвідданими.

Спільний план нагляду на 2023 р. містить конкретні проекти, які планують здійснити учасники робочої групи. Однак через складність, масштаб і зміни ситуації в Україні учасники робочої групи можуть скоригувати свої плани.

Що важливо для американських платників податків, офіси генеральних інспекторів Пентагону, Держдепу та USAID протягом ц.р. опублікують доповідь, щоб задовольнити встановлені Конгресом вимоги до звітності, пов’язані з наглядом за допомогою уряду США України.

Крім цього, раніше ЗМІ повідомляли, що Білий дім планує впровадження ініціативи, спрямованої на контроль за військовою та фінансовою домопогою, що надається Україні, під назвою “Послуги з моніторингу, оцінки та аудиту звітності України” (Monitoring, Evaluation and Audit Services for Ukraine Reporting – MEASURE).

Нова ініціатива MEASURE розрахована на трирічний період і передбачає, що американські урядовці будуть здійснювати моніторинг, відвідуючи Україну. Згідно інформації Державного департаменту, до лютого урядовці США мають узгодити і підписати контракт, а вже з березня 2023 р. планується запустити цю систему.

Трирічний термін дії такого контракту свідчить, зокрема, про те, що навіть якщо активна фаза війни невдовзі закінчиться, офіційні особи США розраховують продовжувати надсилати суттєву допомогу Україні й після цього, особливо враховуючи атаки РФ на інфраструктуру України.

Оголошені Вашингтоном плани зовсім не означають, що українська влада не вживає заходів, щоб належним чином відзвітувати за надану їй військову допомогу. Коли зброя надходить в Україну, українська сторона відстежує її за допомогою кількох баз даних, у тому числі через системи логістики та контролю матеріальних засобів НАТО (LOGFAS), а деяка західна зброя має GPS-трекери.

Тим не менш, занепокоєння іноземних партнерів цим питанням спонукало політиків і законодавців в Україні створити власний спеціальний моніторинговий комітет: 19 липня 2022 року Верховна Рада створила парламентську комісію для нагляду за постачанням зброї в Україну, переданої міжнародними партнерами.

27 січня міністр оборони України Олексій Резніков та генеральний інспектор Пентагону Роберт Сторч обговорили питання співпраці та забезпечення контролю за озброєнням. «І я, і пан Сторч висловилися за важливість контролю. Наші партнери впевнилися, що усе озброєння й обладнання, яке доставляється з США у відповідній кількості, ефективно застосовується українськими захисниками», – повідомив міністр оборони України за підсумками зустрічі.

Ці заходи свідчать про бажання України співпрацювати з партнерами, та США, зокрема, для ефективності контролю і звітності. Втім, формат і завдання цього нагляду будуть змінюватись з ходом війни.

 

Перешкоди та ризики

Активні прихильники України в Конгресі США застерігають від публічних обвинувачень про нецільове використання допомоги, кажучи, що важливо надіслати Росії сигнал американської єдності, коли мова йде про підтримку України.

Наратив щодо можливого нецільового використання американської допомоги Україні активно підживлюється пропагандою Москви. Російський уряд, якому й самому не чужа корупція, часто використовує звинувачення у фінансових та пов’язаних з ними злочинах як спосіб демонізувати українське керівництво, роблячи цю тему чутливою для американців.

Передбачаючи цю стратегію Кремля, адміністрація Байдена ще з осені минулого року намагається грати на випередження. Зокрема, в телеграмі від посольства США в Україні від 6 вересня (текст якої опинився в розпорядженні видання Politico) прямо описуються проблеми, з якими стикаються офіційні особи США, намагаючись «стежити за кожною копійкою, коли російські безпілотники та ракети обстрілюють українські міста».

У телеграмі наголошується, що «кожен підрозділ і агентство посольства в Києві страждають» від небезпечних умов на території та нестачі персоналу, коли йдеться про нагляд за допомогою. Особливо це стосується «районів активного конфлікту та місць тимчасової окупації».

Слід визнати, що поточні обставини в Україні майже повністю звели нанівець життєздатність традиційного EUM. Крім величезних масштабів і темпів передач озброєння, його часте переміщення всередині країни вздовж лінії фронту, швидкість, з якою ця зброя використовується, і нездатність інспекторів Пентагону дістатися до районів, охоплених жорстокими бойовими діями, призводять до того, що лише невелика частина військової техніки США є предметом належного контролю.

Оголошений Білим домом восени минулого року новий план моніторингу кінцевого використання, хоча і не замінює потребу у фактичній перевірці, здатний доповнити заходи стратегічного нагляду за всією допомогою Україні.

Згідно з планом моніторингу кінцевого використання в Україні, Вашингтон покладатиметься на нетрадиційні методи, такі як відстеження соціальних мереж. Війна в Україні дійсно підвищила вагу «відкритих» джеред: багато професійних військових аналітиків і користувачів використовують такі платформи, як Twitter, щоб публікувати фотографії та відео російських і українських військових дій і конкретних систем озброєнь, які використовують обидві сторони.

На думку посла США в Україні інструментами посилення нагляду за використанням американської допомоги можуть стати застосування спеціалізованих мобільних додатків, пряме залучення українських військовослужбовців та аутсорсинг консалтингових компаній.

Нестабільна ситуація може змусити Україну відступити від прогресу, якого вона досягла в боротьбі з корупцією за останні роки, попереджає вереснева телеграма посла США в Києві Бріджит Брінк, додаючи, що Вашингтон повинен продовжувати підтримувати антикорупційні програми в країні.

«Це також допоможе нам просунути критичний [для США] вступ України до Європейського Союзу, який залежить від надійних, прозорих та ефективних систем і законів у сфері правосуддя та боротьби з корупцією», – йдеться в телеграмі.

Незалежно від характеру допомоги, деякі американські фахівці виступають за особливий нагляд за Україною в довгостроковій перспективі. Вони вказують на досвід Вашингтону щодо створення спеціальних генеральних інспекторів для Іраку та Афганістану. Отже, не слід виключати створення окремої посади для нагляду в України найближчим часом.

 

***

Протягом минулого року США, керуючись вимогою звітності перед Конгресом та американським народом, створили механізми, спрямовані на запобігання нецільовому використанню фінансування для України, включаючи служби генеральних інспекторів, яким доручено проводити перевірки та розслідування.

Генеральні інспектори Державного департаменту, Пентагону та Агентства США з міжнародного розвитку сформували робочу групу, орієнтовану на Україну, яка на щомісячній основі координує свою роботу. Вашингтон має адаптований до умов воєнного стану механізм такого контролю, що, здебільшого базується на роботі посольства США в Україні та суміжних європейських державах.

Отже, з оголошеним на початку цього року збільшенням допомоги Україні з боку США варто очікувати пропорційного посилення контролю за використанням наданої допомоги та поширення його дії не лише на сферу оборонних витрат, а й ключових проєктів з фінансування соціальної сфери, відбудови транспортної та енергетичної інфраструктури, державних закупівель тощо.

 

FY2023_JSOP_UKRAINE_RESPONSE

 

Джерело:  https://lb.ua/world/2023/02/02/544538_yak_ssha_vprovadzhuyut_plan_naglyadu.html

 

02.02.2023