На початку січня, відновивши дискусію про симетричний з російським санкційний тиск на режим Лукашенка та давно назрілий розрив дипломатичних відносин, я почув аргументи (і не лише закордонних колег), що мов «потрібно залишити Мінську лазівку для маневру з Кремлем» та Білорусь «прямо не причетна до нищення цивільної інфраструктури України», а отже і посилених санкцій ЄС не заслуговує…
Беззаперечні факти надання Мінськом військових баз, аеродромів, логістики, медичної та індустріальної бази для відновлення техніки і підготовки чмобіків для російської армії – нашою владою чомусь в рахунок не беруться.
Ми, виявляється, не хочемо «спровокувати» білоруського гауляйтера)))
А Лукашенко, побачивши шпарину, йде далі і починає робити те, що вміє досконало: ловить рибку в каламутній волі та стає зручним «посередником» між глобальними гравцями, не гребуючи будь яким інструментарієм.
***
Вчора самопроголошений президент Білорусі і голова КНР Сі Цзіньпін підписали пакет з 16 документів, які, за оцінками експертів, можуть полегшити обхід санкцій проти Кремля шляхом спрямування китайської допомоги до Росії через Білорусь.
Ці документи включають … «стратегію спільного білорусько-китайського промислового розвитку, документ про білорусько-китайське науково-технічне співробітництво на 2023-2024 роки та меморандум про взаєморозуміння щодо спільних проєктів із використанням китайських державних кредитів».
Лукашенко заявив, що білоруські виробники зацікавлені у вивченні “компетенцій і технологій китайських компаній у формуванні компонентної бази, виробництві двигунів, трансмісій, мостів, інших вузлів і агрегатів”.
Цей візит невипадково відбувся саме зараз, на тлі технологічного голоду російського ВПК після року виснажливої війни з Україною, де «друга армія світу» за різними оцінками втратила від 40 до 70% своєї сухопутної техніки.
Тож, тепер Китай, не бажаючи швидкої поразки Москви, може таємно передавати військове обладнання або обладнання подвійного призначення до Росії саме через Білорусь, не підпадаючи під вторинні санкції Заходу.
Раніше міністерство оборони Білорусі та уряд РФ підписали термінові контракти на здійснення ремонтно-відновлювальних робіт авіаційної техніки, що використовується у війні Росії проти України. В основному роботи виконуються на літаках типу МіГ-29 та його модифікаціях.
Крім того, з осені минулого року білоруський оборонно-промисловий комплекс активно задіяно у ремонті російської техніки, пошкодженої в ході бойових дій в Україні. На додаток, режим Лукашенка знімає зі зберігання, відновлює та відправляє в розпорядження російської армії партії танків Т-72 та бронетранспортерів, що знаходились в розпорядженні збройних сил Білорусі.
Таким чином, Мінськ стає географічно зручним інструментом Пекіна для надання військової допомоги Росії у війні з Україною, стаючи в почесний ряд із ще однією його прокладкою – КНДР.
Чекаємо на адекватну реакцію вітчизняного МЗС та тиск на наших союзників, поки на північному кордоні України не з’явились ще китайські / іранські оборонно-промислові підприємства та «радники», що рятуватимуть армію Путіна від поразки.