Американський ленд-ліз для України. Чому його досі немає?

Шрифт:
Друк

Більш ніж пів року тому президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для України. Символічно, що це відбулося на 9 травня. Однак досі цей закон так і не запрацював. Чому?

Документ під назвою “Закон про ленд-ліз на захист демократії в Україні 2022 року” було внесено до Конгресу США ще до початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, у січні 2022 року.

Передбачалось, що цей закон працюватиме аналогічно ленд-лізу часів Другої світової війни, коли США безперебійно постачали своїм союзникам, зокрема Радянському Союзу, озброєння, військову техніку та продовольство без попередньої оплати та з тривалим відстроченням.

Проте під час свого візиту до Вашингтона 21 грудня очільник України питання щодо цього закону публічно не підіймав.

Олександр Калініченко, юрист-міжнародник, керівник проєкту “Нотатки Атлантиста” вважає, що США свідомо не хочуть запускати на повну потужність свій військово-промисловий комплекс (ВПК) і воліють надавати зброю Києву в поточному режимі.

“На мою думку причина є очевидною: Під запуск ленд-лізу чи нарощення інших інструментів військової допомоги Україні Вашингтону необхідно запускати власний ВПК в іншому режимі (приміром, розконсервовувати лінії виробництва боєприпасів, ремонту старої та виробництва нової техніки тощо)”, – зазначає аналітик.

Регулюючи кількість наданого озброєння Вашингтон також може “керувати ескалацією” конфлікту в Україні, і при цьому виконувати свої зобов’язання перед іншими союзниками та не вичерпувати свої власні запаси зброї.

 

Джерело: https://www.bbc.com/ukrainian/features-64105269

 

28.12.2022