Законодавці використали слухання, щоб обговорити з офіційними особами Пентагону їхню методологію моніторингу надходження американської зброї в Україну після того, як Конгрес ухвалив пакет на суму 113 мільярдів доларів військової та економічної допомоги Києву минулого року. Офіційні особи Міністерства оборони засвідчили, що не було зловживань допомогою США, але також показали, що їм доведеться просити Конгрес про додаткову допомогу Україні в довгостроковій перспективі.
«Підкомітет має почути, які критичні потреби України та як ми можемо пришвидшити доставку обладнання», — сказав голова комісії з витрат на оборону Кен Калверт, штат Каліфорнія, під час слухань, які він скликав. «Підкомітет не виписуватиме порожніх чеків. Щоб отримати фінансування, має бути план і деталі, необхідні для обґрунтування потреби у фінансуванні.
«Надане фінансування супроводжуватиметься суворим наглядом за використанням коштів, щоб забезпечити їх використання за призначенням Конгресу», — додав він. «Американські платники податків заслуговують не менше».
Заступник міністра оборони з політичних питань Колін Кал і помічник міністра оборони з питань міжнародної безпеки Селесте Волландер засвідчили, що немає жодних доказів того, що військова техніка США була переведена з лінії фронту в Україні.
Волландер попередила, що адміністрації Байдена, можливо, доведеться звернутися до Конгресу з проханням про додаткове фінансування України до цього часу, і зазначив, що «ведеться робота» над тим, щоб збільшити рівень допомоги Україні в базовому бюджеті Міністерства оборони. Очікується, що 9 березня Білий дім оприлюднить пропозицію щодо бюджету на 2024 фінансовий рік. Водночас вона не змогла передбачити, скільки додаткової військової допомоги знадобиться Україні протягом наступного року.
«Поки ми думаємо про те, щоб наприкінці літа оцінити, де знаходиться поле бою – як воно виглядає – тому що нам потрібно буде думати про ці довгострокові інвестиції в сучасну українську армію», – сказала Волландер, попередивши, що Москва буде використовувати будь-яке потенційне припинення вогню для підготовки до нової спроби вторгнення.
У січні Пентагон, Державний департамент і генеральні інспектори USAID також оприлюднили багаторічний план спільного стратегічного нагляду, який схвалив голова комітету Палати представників із питань збройних сил Майк Роджерс, штат Алабама.
Роджерс зазначив на слуханнях у Комітеті з питань збройних сил у вівторок, що «нагляд — це щось більше, ніж просто бухгалтерський облік», продовжуючи намагатися переконати адміністрацію Байдена надіслати Україні більш передову зброю, таку як ракети великої дальності.
«Йдеться про те, щоб адміністрація встановлювала стратегічні цілі та впроваджувала політику для їх досягнення», — сказав Роджерс. «Це те, що мене дуже хвилює. З самого початку Президент був надмірно стурбований тим, що дати Україні те, що їй потрібно для перемоги, буде занадто ескалаційним».
Лідери республіканців у Палаті представників під час слухань у вівторок звернули увагу на нагляд за допомогою Україні, водночас підштовхнувши адміністрацію Байдена швидше постачати краще обладнання, навіть коли вони готуються до внутрішньопартійної сутички з правим флангом своєї фракції пізніше цього року щодо додаткової допомоги Києву.
Але скептики в Конгресі заперечують проти збільшення допомоги, а деякі навіть закликають до припинення цих витрат.
В лютому республіканець від Флориди Метт Гетц, член Комітету Палати представників із питань збройних сил, представив резолюцію про те, що США повинні припинити військову та фінансову допомогу Україні, і закликати всіх учасників бойових дій досягти мирної угоди.
Так звана резолюція «Втома від України» тоді не привернула уваги — такі резолюції є символічними та не мають законодавчої ваги, і це конкретне положення навряд чи буде прийнято — але вона сигналізувала про зростаючий спротив підтримці Києва в США.
Станом на понеділок 11 законодавців підписали резолюцію Гетца, що вдвічі більше, ніж тих, хто відвідав листопадову прес-конференцію проти допомоги Україні, яку очолювали Гетц і республіканка із Джорджії Марджорі Тейлор Грін.
«Мені здається, що ситуація там стає все більш тривожною. Тепер адміністрація Байдена надсилає туди танки», — сказала Грін в інтерв’ю на початку лютого.
За словами Грін стурбованість принаймні частково пов’язана з тим, що вона характеризує як “відсутність нагляду за зброєю та фінансовою допомогою, що надходить до Києва”.
У п’ятницю Грін разом із вісьмома співавторами представила резолюцію, згідно з якою президент Джо Байден, міністр оборони Ллойд Дж. Остін III і державний секретар Ентоні Блінкен повинні надати Палаті представників копії всіх документів, включаючи нотатки із зустрічі та записи телефонних розмов, які стосуються коштів, виділених Конгресом, які були надіслані в Україну після вступу Байдена на посаду.
Резолюція Грін навряд чи буде прийнята. Але якби це було так, це додалося б до довгого списку вимог щодо відстеження допомоги Україні, який охоплює Пентагон, Державний департамент і Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Десятки наглядових положень були введені в дію через чотири акти щодо асигнувань, прийняті Конгресом минулого року, а також у законопроекті про оборонну політику США на 2023 фінансовий рік.
У Пентагоні генеральний інспектор Міністерства оборони вже проводить вісім оцінок, у тому числі оцінює поповнення відомством зброї, що постачається в Україну.
Генеральний інспектор Пентагону оголосив про плани щодо ще семи оцінок цього року, які включатимуть перевірку моніторингу кінцевого використання в Україні та використання Пентагоном виділених коштів.
Інші вимоги щодо нагляду, які вже є в Плані нагляду за допомогою Україні на 2023 р., передбачають регулярне інформування Конгресу.
Це передбачає як регулярні брифінги від Пентагону та Державного департаменту для законодавців та їхніх співробітників, так і письмові звіти від міністрів оборони та державного секретаря для комітету з питань збройних сил, асигнувань та комітетів у закордонних справах в обох палатах із детальним описом заходів щодо відстеження оборонного обладнання США, надісланого в Україну з початку війни.
В свою чергу, офіси Конгресу мають доступ до величезної кількості детальної інформації про стан допомоги, що надходить до Києва. За словами одного співробітника, який безпосередньо знає про цей доступ, офіси законодавців, що працюють з Пентагоном, можуть переглядати регулярно оновлювані електронні таблиці, які відстежують точну кількість зброї, боєприпасів та іншої допомоги, які надсилаються в Україну.
Тим не менш, деякі законодавці заявляють, що хотіли б бачити більше моніторингу кінцевого використання американської зброї в Україні.
«Те, що передбачено законом, є хорошим початком, але надалі нам доведеться розробити деякі інші механізми відстеження. Є багато ідей, і я готовий їх розібрати та працювати з будь-якими пропозиціями. Але я вважаю, що просто важливо, щоб ми піклувалися про наших американських платників податків, але підтримували Україну», – сказав сенатор Джоні Ернст, штат Айова, член Комітету зі збройних сил.
Конгресмен Сара Джейкобс, штат Каліфорнія, яка є членом комісії з питань збройних сил Палати представників і відвідала Україну в грудні, сказала, що українці та співробітники посольства США в Києві роблять усе можливе за цих обставин.
Оскільки повномасштабна війна в Україні триває більше року, допомога США — і потреба в нагляді Конгресу — триватиме. Нещодавно адміністрація Байдена заявила, що має достатньо коштів, виділених Конгресом, щоб продовжити допомогу до 30 вересня, коли закінчиться поточний фінансовий рік.
Повний відеозапис слухань: https://www.youtube.com/live/1bwrxmAm06I?feature=share